Niko nije spreman žrtvovati se za dobrobit Dodika

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, lice sa centralne potjernice u Bosni i Hercegovini, sastao se danas u Moskvi s predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom. Ovu informaciju je potvrdio glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Dodik je nakon sastanka rekao da Putin odlično poznaje šta se dešava u BiH.
Laskanjem do cilja
- Rusija je garant Dejtonskog mirovnog sporazuma i to je Putin rekao na sastanku. Dodao je da će se Rusija u okviru toga zalagati da se završi i prestane rad međunarodnih institucija, pogotovo lažnog visokog predstavnika, odnosno, kako on kaže, nelegitimnog predstavnika, kazao je Dodik.
Odbjegli predsjednik RS-a pohvalio se dan ranije da je šetao ulicama Moskve.
- Rusija ima našu podršku. Ona je zemlja koja je, nesumnjivo, u mnogim izazovima koje je imala u prošlim vijekovima, pokazala da je sposobna da brani samostalnost, nezavisnost, pričao je Dodik u videu.
Jer, šta bi Rusija koja ima više od 144 miliona stanovnika bez podrške Dodika i entiteta RS…
Dodik je pohvalio Putina kao prvog koji je krenuo u borbu protiv globalističke elite, te naglasio da je dočekao važnog pandana u toj borbi – Trumpa.
A iako je pokušao opovrgnuti viđeno, Dodik se na putovanju prije Rusije – onom u Izraelu – nije proveo kako je priželjkivao, pa mu je rečeno da ode. Mnogi su smatrali da onaj koji negira genocid u Srebrenici ne može slušati o borbi protiv antisemitizma. Nije mu pomogla ni odluka bh. pravosudnih institucija o mjeri pritvora niti zahtjev da se raspiše međunarodna crvena potjernica. I dalje se čeka odluka Interpola. U međuvremenu, Srbija, a prema medijskim napisima i Mađarska, uputile su žalbu Interpolu.
Izraelski list Haaretz objavio je da se advokat Marc Zell, predsjednik Republikanske stranke u Izraelu, registrovao kao lobista u ime RS-a. Jedan od ciljeva je i ukidanje američkih sankcija Dodiku, a Zell bi za usluge trebao dobiti 840.000 dolara. Rod Blagojevich, bivši guverner Illinoisa i bliski Trumpov saradnik, na X-u je podržao Dodika koji mu se brže-bolje odužio podjelom objave i zahvalnicom. No, duži je spisak i republikanaca i demokrata koji su uputili kritike Dodiku.
Prof. dr. Eric Gordy sa UCL-a smatra da je osnovna greška koju je Dodik napravio bila zamisao da je popularniji nego što jeste, da ima više podrške nego što ima i da je svakome bitniji nego što se čini.
- Srbija trenutno ima unutrašnje probleme, a iako Dodik ima određenu popularnost u Srbiji, to nije dovoljno da bi Vlada bila spremna riskirati međunarodni sukob. Dodik je možda zamišljao da ima podršku u Izraelu, jer je imao pomoć nekih izraelskih akademika u projektima historijskog revizionizma. Ali, ti su akademici marginalni za izraelsko javno mnijenje i još marginalniji u akademskoj zajednici u Izraelu. Izrael je već snažno izložen međunarodnim sankcijama i pravnom riziku zbog zločina protiv čovječnosti u Gazi, smatra prof. dr. Gordy.
Bez motiva
Ističe da je, u osnovi, interes Rusije da političke ličnosti u BiH budu spremne djelovati na način koji može osujetiti ambicije Evrope. A takvih ne nedostaje.
- Rusija u prošlosti nije platila visoku cijenu za ovu uslugu i neće biti spremna platiti visoku cijenu u budućnosti. U osnovi, niko, ni na domaćem ni na međunarodnom nivou, nema nikakvu motivaciju da preuzme bilo kakav rizik ili da se žrtvuje za dobrobit Dodika, zaključuje naš sagovornik.
U međuvremenu, domaći mediji su prenijeli da je Sputnik Srbija objavio da je Dodik dobio rusko državljanstvo i dozvolu za boravak, no vijest je obrisana. Ruski izvorni mediji proteklih dana nisu imali takve objave.