Nevjerovatna tvrdnja Cvijanović: "Bećirović i Komšić rade na otcjepljenju Federacije BiH"

Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović se obratila novinarima nakon vanredne sjednice ove institucije, na kojoj se raazgovaralo o krizi u našoj zemlji.
Cvijanović je kazala da ne može prihvatiti zaključak o EUFOR-u koji su predložili druga dva člana, Denis Bećirović i Željko Komšić, te im je poručila da su separatisti.
- Zaključci koji su predloženi od strane dvoje kolega bili su podržani sa dva glasa naprema jedan. Moj glas je bio protiv, jer se jednim od zaključaka dotičemo međunarodne problematike, pa će to ići na drugi krug glasanja. Nakon toga, ako bude bilo potrebno, ići ću prema Narodnoj skupštini RS. Dakle, uz te kvalifikacije da je bilo rušenje ustavnog poretka, bio je jedan zaključak koji je tražio angažovanje EUFOR-a u realizaciji hapšenja funkcionera iz Republike Srpske. S obzirom da su u pitanju međunarodne snage, koje imaju međunarodnu komandu, po međunarodnom ugovoru, zaključci su podložni su drugom krugu glasanja jer se radi o spoljnoj politici, a samim tim i zaštiti koju želim da kao srpski član da zatražim kad su u pitanju NSRS i poslanici, poručila je Cvijanović.
Ona je naglasila da "bilo kakva hapšenja koja se pozivaju na ovaj način, asociraju na sve loše strane koje smo imali priliku da gledamo u prošlosti, a koje želimo da zaboravimo".
- Najkraće objašnjeno ovo što se danas dešavalo jeste da su, i to je moja kvalifikacija, moje kolege bošnjački član i hrvatski član Predsjedništva BiH nastavili svoje separatističke aktivnosti na razbijanju BiH i otcjepljenju FBiH iz zajedničke države. Moja obaveza je bila da upozorim da dolazim sa 49 odsto teritorije BiH, to je moja izborna jedinica, tamo sam izabrana da bih štitila interese i promovisala interese RS-a u ovoj zajedničkoj instituciji gdje mi odlučujemo ravnopravno. Zato sam željela da predstavim da ono što oni danas zastupaju ne odražava stavove svih u BiH. Zato se takvi zaključci i sve ono što je tamo govoreno od strane njih ne može smatrati zajedničkim stavom svih nas u BiH, kazala je Cvijanović, prenose Nezavisne.
Istakla je da iako ne spori Predsjedništvu da može inicirati razne rasprave, smatra da uvijek treba da postoji određena procjena da li će rasprava dovesti do toga da li će ona služiti interesima svih u BiH.
- To znači interesima dva entiteta i tri konsitutivna naroda ili će služiti dodatnom neredu i produbljivanju krize. Moja procjena je bila da je sve ono što je bilo vezano za današnju sjednicu nastavak krize u BiH, da neće učiniti nikome ništa dobro. Ja uopšte ne sporim mandat EUFOR-a, već dato pravo dvojici članova Predsjedništva da oni odlučuju kada će i šta EUFOR da radi, a to nemaju pravo, poručila je.
Cvijanović je istakla da je današnja sjednica Predsjedništva bila poprište različitih stavova.
- RS i njene institucije su te koje nikako ne ugrožavaju teritorijalni integritet, nema tu nikakvog separatizma i svih ludosti kojima se ovo opisuje da bi se privukla neka međunarodna pažnja. S druge strane, ništa ne radimo što je usmjereno protiv suvereniteta BiH, već traži da se on uspostavi, a to znači da njene domaće institucije mogu kredibilno, na odgovarajući način i u demokratskoj proceduri donose odluke, mijenjaju zakone, definišu ambijent svako sa svojim ustavnim nadležnostima. Tu ponavljamo da Christian Schmidt nije imao pravo da nameće zakone, kao i oni prije njega koji su doveli državu u predkolapsno stanje. Vjerujem da će te stvari moći da se isprave, a to pozivaju i žele svi međunarodni krugovi, kazala je.
Optužbe da se RS ne pridržava Dejtonskog sporazuma, dodala je Cvijanović, nisu tačne.
- Temperaturu pod hitno treba spuštati. Visoke predstavnike pod hitno treba vratiti u Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, da rade svoj posao onako kako im je pravo dao sporazum, tvrdi ona.
Na sjednici se, istakla je, raspravljalo i vanjskoj politici BiH, za koju je rekla da de facto ne postoji, da je najveći krivac Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH, koji ne radi dobro taj posao.
- Moje kolege smatraju da se sve stvari trebaju lomiti preko koljena, evo ja kažem da to više neće biti tako. Moramo se poštovati, bar minimalno onoliko koliko traži Ustav. Preglasavanje nije stav institucije, a to oni rade pa se slavodobitno hvale time. A neće da osude ni napad na srpsku djecu u Sarajevu koja su došla iz Srbije, a da ne kažem neke druge stvari koje dolaze iz vanjske politike, kazala je Željka Cvijanović.