Nestašica lijekova brine pacijente: Šta kažu iz Ministarstva zdravstva KS?
Posljednjih mjeseci prošle godine u Kantonu Sarajevo bila je evidentna nova nestašica pojedinih lijekova. U apotekama pacijenti mogu dobiti zamjenu za taj lijek, mada mnogi traže onaj koji su do sada koristili. Ovakva nestašica skoro pa uvijek prisutna je krajem svake godine. Tako, kako su nam kazali neki od pacijenata, nema određene vrste inzulina, potom lijekova protiv alergije te lijeka Lorista H protiv hipertenzije.
Globalno tržište
Pomoćnica ministra za zdravstvenu zaštitu u KS-u mr. ph. Bilsena Šahman naglašava za Oslobođenje da je nedovoljna količina inzulina poput Trylicitija na globalnom tržištu.
- Mi nemamo uticaj na to. Uglavnom apoteke dobijaju manje količine i većina pacijenata ima terapiju. Za antialergijske lijekove, kao i za antihipertenziv Lorista H, nemamo informaciju da je nestašica, ali to su lijekovi kojih ima od mnogo proizvođača na našem tržištu i zamjena se može naći u svim apotekama, ističe Šahman.
JU Apoteke Sarajevo kontinuirano prati sva kretanja i promjene na tržištu lijekova Bosne i Hercegovine, kako bi se na vrijeme osigurala dovoljna količina svih lijekova i medicinskih sredstava, kratko su odgovorili na naš upit iz ove ustanove.
- JU Apoteke Sarajevo, kao zadnji činilac u lancu prometa lijekova, faktički nema nikakav uticaj na periodične proizvođačke defekture, pa za informacije u vezi sa nestašicom navedenih lijekova možete kontaktirati proizvođače, dodali su.
Podsjećamo, u Kantonu Sarajevo će od polovine januara ove godine pacijentima biti dostupna nova lista lijekova (A i B). Radi se o esencijalnoj listi A besplatnih lijekova i listi B za koje pacijent plaća u određenom procentu lijek.
Govoreći o novoj listi lijekova, mr. Šahman kaže kako je ogroman iskorak u smislu veće ponude za naše pacijente, posebno za dijabetičare, respiratorna i kardiovaskularna oboljenja.
Bez doplate
- Pacijentima, odnosno ljekarima propisivačima će biti dostupne nove forme lijekova i lijekovi svih proizvođača koji prometuju na teritoriji BIH. Lista treba biti objavljena u Službenim novinama i nakon osam dana može početi primjena, dodaje.
Kako su naveli, na listama A i B nalazi se 508 novih lijekova koji se koriste za liječenje dijabetesa, kardiovaskularnih i respiratornih oboljenja. Na B listi je za više od 20 lijekova povećano učešće u finansiranju, u prosjeku za više od 22 posto, a Nitroglicerol koji koriste najstariji pacijenti više se ne doplaćuje.
Magistralna lista sadrži 31 preparat koji se finansira bez doplate, a Kanton Sarajevo jedini u FBiH pokriva sve troškove magistralnih preparata. Na listi je mnogo novih kombinacija lijekova evropskih i svjetskih proizvođača.