Nedostatak citostatika je problem koji godinama traje: Bolest ne čeka refundaciju
Nedostatak citostatika za onkološke pacijente u Bosni i Hercegovini je ozbiljan problem koji se već godinama ne rješava. I oni koje imamo su odavno zastarjeli, jer na svjetsko tržište stižu novi, pametniji citostatici. Srećom, ako se to uopšte može tako nazvati u ovom slučaju, klinike u BiH, posebno KCUS, na svojim stranicama objavljuju listu citostatika kojih nedostaje. A trenutno nedostaju Erlotinib tbl, Anastrazol tbl, Flurouracil amp, Eligard 45, BCG amp, Flutamid tbl i Sandostatin lar 30 mg. Pacijenti su primorani lijekove kupovati u privatnim apotekama ili van granica BiH, izdvajajući velika sredstva kako bi ostali živi.
Obaranje tendera
Selma Kujrić Mulaganović jedna je od njih. U aprilu prošle godine, kada joj je prvi put propisan Bevacizumab, njena onkologica je poslala zahtjev Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja da joj taj lijek bude odobren i tako je i bilo.
- Kako sam radila PET CT u maju, a nalaz je bio uredan, ništa nisam primala od propisane terapije, sve je obustavljeno. Međutim, bolest se vratila i u novembru sam ponovo morala na kemoterapije. Tada mi je moja onkologica rekla da neću moći dobiti Bevacizumab od FZZO, jer više ginekološko-onkološki pacijenti nemaju pravo na taj lijek. Doza koja mi je propisana je 800 mg i košta 2.016 KM, a doza se određuje prema kilaži pacijenta (ja sam sitnije građe, znači, u prosjeku su veće doze neophodne pacijentima.) Doza od 400 mg košta 1.008 KM kod nas u apoteci Dina. To je moja terapija od novembra koju primam svaki 21 dan. Prisiljena sam kupovati sebi ovaj lijek u Turskoj, jer je skoro duplo jeftiniji, ali se uvijek zapitam da li je transportovan pravilno i da li je više dobar za korištenje pošto mora biti u frižideru sve vrijeme, ispričala je za Oslobođenje i dodala da novac za taj lijek ne može refundirati, jer nije na listi indikacija.
Citostatici Gemcitanin i Carboplatin, koji čine drugi dio njene terapije, s vremena na vrijeme nedostaju, pa i njih kupuje, ali uz refundaciju.
- Gemcitabin je za moju dozu koštao 128,80 KM, a Carboplatin 201,12 KM. Znači, dodatni trošak od 330 KM. Naravno, ovaj iznos se može refundirati, ali dok skupite sve dokumente za to i dok odnesete u FZZO na protokol, sačekate da vam taj novac vrate za nekoliko mjeseci... Vaše se terapije nižu jako brzo, ističe Selma.
Nažalost, mnogo je takvih slučajeva, a većina uključenih u ovaj proces problem vidi u javnim nabavkama. Federalna zastupnica, prim. dr. Amra Junuzović-Kaljić kaže za Oslobođenje da se Zakon o javnim nabavkama BiH mora prilagoditi ovakvim situacijama, odnosno zahtjevima života.
- Citostatici i svi drugi lijekovi su podložni tržištu lijekovima na koje izlaze sa svojim potrebama. Pri tome dobavljači imaju svoje zahtjeve. Svjedočimo da nekada to obaranje tendera predstavlja manir nekakvog ponašanja, iza kojeg ili kriju prave namjere ili su to upravo namjere da sve bude po propisu, ali ima i ona “daj da to bude pod mojim uslovima”. I doista Zakon o javnim nabavkama jeste problem, kaže parlamentarka.
Interes pacijenta
Napominje da su svi koji su uključeni u zdravstvo Federacije itekako zainteresirani da se ta problematika riješi.
- Interes kompletnog zdravstvenog sistema je pacijent. Međutim, imate silu formalnih, proceduralnih prepreka, tendere... Stoga ćemo naći neku metodologiju da djelujemo ne samo inicijativama nego i izmjenama i dopunama Zakona kako bi se problemi nabavke citostatika i uopše lijekova riješili. To je proces koji traje. Moram spomenuti da svi koji učestvuju u liječenju pacijenata prate svjetske trendove. Spremni su da na adekvatan način odgovore interesima pacijenata, ali kad su materijalna sredstva u pitanju, to predstavlja problem. Sve je opterećeno proceduralnim stvarima, stoga se mora raditi na izmjenama i ubrzanju procedura, zaključuje ona.