(Ne)prijatelj Republike: Korupcija, ubistva, zastrašivanja... - 18 godina vladavine SNSD-a
(Ne)prijatelj Republike je priča o borbi građana Republike Srpske protiv kršenja ljudskih prava i elementarnih sloboda od vlasti u proteklih 18 godina. To što nije bilo sudskih epiloga, ne umanjuje činjenicu da je vlast u RS-u s Miloradom Dodikom na čelu kontinuirano kršila ljudska prava upravo građana RS-a. Premijera filma je 29. januara u Banjoj Luci, s početkom u 19 sati.
Brutalni obračuni
Film donosi svjedočanstva žrtava, učesnika protesta, ključnih političkih ličnosti i bivših saradnika Milorada Dodika. Od represivnih zakona do brutalnog ušutkavanja opozicije i gušenja slobode medija. Hronološki oslikava 18 godina vlasti jednog čovjeka, uz priče o ličnim borbama onih koji su se usudili da prkose sistemu.
- Kada pogledamo posljednjih osamnaest godina, dosta toga se dogodilo, građani su i zaboravili da smo na samim počecima imali ljude koji su ukazivali na prve korupcijske afere, sa prodajom Telecoma, privatizacijom naftne industrije i sa izgradnjom zgrade Vlade. Imali smo i ubistvo Milana Vukelića, koji je ukazivao na postojanje građevinske mafije, a koje i dan-danas nije riješeno, rekao nam je Srđan Traljić iz Transparancy Internationala BiH.
Nakon toga uslijedila je koordinisana medijska i obavještajna kampanja, koja je primorala Transparency International da zatvori svoju kancelariju u Banjoj Luci. Priča se nastavlja otkrivanjem metoda koje su vlasti koristile kako bi ugušile proteste protiv izgradnje zgrade Grand Tradea, kao i otpor porodice Vulić. Eskalacija nasilja nad narodom se završava brutalnim obračunom na protestima “Pravda za Davida” 2018. godine. Kroz lična svjedočanstva, film otkriva sile koje stoje iza ovih događaja i koje su na kraju ugušile otpor građana. Transparency International povjerenje za istraživanje dao je novinarima Davoru Obrdalju i Vladimiru Šušku.
- Film predstavlja dio onoga što su kritičari, građani, aktivisti proživjeli u ovih osamnaest godina vladavine SNSD-a i vjerujem da je to jedan važan dokument koji smo uspjeli kolega Obrdalj i ja da saberemo u jednočasovni dokumentarni film. Film nas, zapravo, treba podsjećati na sve ono što smo proživjeli, jer se vrlo brzo zaboravljaju neke stvari, vrlo brzo se zaboravlja kako je sve, zapravo, počelo od sitnih zakonskih izmjena i kako se sistematski sve više stezao obruč oko slobodne misli, rekao nam je novinar Vladimir Šušak.
- Film na svojevrstan način predstavlja skup metoda kojima se vlast zadnjih osmanaest godina, od kada je SNSD na vlasti, na neki način obračunavala sa onima koji nisu isti kao vlast, onima koji su, na neki način, bili prijetnja vlasti s obzirom na poziciju, ispričao nam je novinar Davor Obrdalj.
Film se osvrće na posljedice ovih politika, jer mnogi kritičari vlasti napuštaju Republiku Srpsku, dok drugi nastavljaju borbu kroz alternativne oblike otpora.
Gušenje kritike
- Značajno je govoriti o tim stvarima, da se kroz taj film prikaže sve što se dogodilo u zadnjih osamnaest godina, da se jednostavno shvati koja je bila namjera vlasti, a to je da se uguši javna kritika, da se ućutkaju oni koji ukazuju i na korupciju i na nezakonitosti i da se ućutkaju kritički glasovi koji promovišu i prate rad vlasti, što je i svrha i opozicije i društva, nezavisnih medija, smatra Traljić.
Autori filma se nadaju kako će se oni koji pogledaju film naljutiti i više boriti za svoja prava u budućnosti.
- Film jeste o prošlosti, ali mislim da će uticati na neki način na budućnost. Ako pogledamo tih zadnjih osamnaest godina, otkako su Dodik i SNSD na vlasti, vidjećemo da su mnoga ubistva, pokušaji ubistava, premlaćivanja, gušenje glasa naroda prosto prošli nekažnjeno i nisu dobili nikakav sudski epilog, kaže Obrdalj.
To što je zabranjeno o tome pričati, ne umanjuje činjenicu da se to sve desilo i dešava se.