(Ne)plansko usporavanje zakona o femicidu - Puhalo: Predrasude, stereotipi, neznanje...

Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama, kojim su prvi put definirani nasilje prema ženama i femicid kao lišenje života žene, u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojen je u svom nacrtu jednoglasno. Da bi stupio na snagu, mora se o njemu raspravljati početkom maja. U međuvremenu, grupa od dvadesetak udruženja koja se predstavljaju kao “oni kojima je cilj očuvanje i zaštita porodice, vjere i tradicije” u pismu institucijama RS-a tražila je da se zakon ne usvoji, jer je po njihovom mišljenju “štetan za porodicu”, pritom ne dajući argumente na koji način.
Ideologija i zakon
Polako ističe vrijeme za usvajanje zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Republici Srpskoj. Od usvajanja nacrta rok je bio šest mjeseci za njegovo ponovno pojavljivanje u NSRS-u. Taj rok ističe 3. maja ili po nekim drugim izračunima, kada se oduzmu praznici, 8. maja. Prema dosadašnjem tempu, čini se da rok neće biti ispoštovan.
Više od 20 antirodnih organizacija koje se zalažu za tradicionalne vrijednosti, uz javnu podršku predsjednika i premijera RS-a i političkih stranaka koje imaju većinu u Skupštini RS-a, zahtijevaju da se zakon povuče iz daljnje procedure. Obrazloženje je da zakon ugrožava tradicionalnu porodicu, te uvodi LGBTIQ+ i rodnu ideologiju u zakonsku regulativu.
“Femicid neće štititi žene, već će ozakoniti rodnu ideologiju, pa će zakon štititi i osobe koji se osjećaju ili izjašnjavaju kao žene, a po svom prirodnom i biološkom spolu to nisu... Predložene promjene zagovaraju pripadnici LGBTIQ+ zajednice, za koje ne postoji znak jednakosti između roda i spola”, piše u pismu koje su potpisali predstavnici svih udruženja članova koalicije Za porodicu.
Ja i, rekao bi jedan od ovdašnjih političara. Zašto je problem ako će zakon dodatno štititi i onu populaciju kojoj moguće nije prvenstveno namijenjen?!
Psiholog Srđan Puhalo kaže da je za antirodne organizacije sporna upotreba riječi rod koja je, po njima, atak na tradicionalne vrijednosti.
“To je suština njihovih predrasuda, stereotipa i neznanja o tome šta je spol, a šta je rod, koja je razlika između njih i zašto je to važno. Niko od njih nije eksplicitno rekao da, mi smo protiv femicida, ali taj femicid samo može biti između onih koji imaju penis i onih koji imaju vaginu, sve ostalo između toga oni ne priznaju i ne žele da uđe u zakon. Na taj neki način oni brane ‘tradicionalnu porodicu’, a mi još ne znamo šta je tradicionalna porodica, kako ona izgleda i kako funkcioniše”, naveo je Puhalo.
Lana Jajčević, pravnica Udruženja Udružene žene Banja Luka, za Oslobođenje kaže da nasilje u porodici dominantno pogađa žene i djecu i iz tog razloga ne vidi razlog za ovakvo djelovanje antirodnih organizacija, jer je prvobitna namjena zakona unapređenje zaštite žena žrtava nasilja.
Politička propaganda
“Novim zakonom se unapređuje i postupak izricanja hitnih mjera zaštite, omogućavanje ženama koje su izložene nasilju da na vlastiti zahtjev budu smještene u sigurnu kuću i dobiju senzibilisanu podršku u oporavku. Omogućava ženama koje su žrtve da budu na njima razumljiv način informisane od institucija koje su prepoznate kao subjekti zaštite”, navela je Jajčević.
Na taj način zakon koji bi, uz navedeno, prije svega trebao pomoći u podizanju svijesti i osnaživanju žena, nazivanju ubistva žene iz mržnje i iz razloga jer je žena pravim imenom, ali i zakon koji bi sudijama dao dodatni okvir za strožije kažnjavanje ovakvih krivičnih djela, mogao bi ostati neusvojen zbog “tradicionalnih vrijednosti” i narativa pogodnog za političku propagandu.