Naučni skup u Sarajevu: „Genocid nije lokalno, nego globalno pitanje"

Na naučnom skupu „Srebrenica – 30 godina od genocida: Kontinuitet zločina, negiranja i nestali“ u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, Muamer Džananović istakao je da je iza svih napora da se o Srebrenici govori i u Senatu SAD-a i na brojnim međunarodnim konferencijama dug put, ali i ponos jer je upravo iz Sarajeva pokrenuta međunarodna konferencija o ovoj temi.
Naglasio je da je genocid u Bosni i Hercegovini globalno, a ne samo lokalno pitanje, te da je važno što su studenti iz BiH ovom prilikom dobili priliku da sarađuju sa studentima sa Yalea.
Džananović je podsjetio da se sve to radi u skromnim uslovima, za razliku od resursa kojima raspolažu negatori genocida, koji osporavaju učešće Srbije u agresiji i sam čin genocida. Prema njegovim riječima, ključno je da se negatori gurnu na margine društva, a u tome se, kako kaže, uspjelo.
Istakao je i da genocid nad Bošnjacima nije bio samo period od 1992. do 1995. godine, već da pokazuje višestoljetni kontinuitet zločina. Iako se govori o negiranju genocida, poseban fokus ostaje na pitanju nestalih osoba, jer je to, kako naglašava, moralna obaveza — još uvijek se traga za više od hiljadu Bošnjaka.
Džananović je zaključio da vlasti entiteta RS, čiji su predstavnici direktno učestvovali u zločinu, ni danas ne odustaju od iste genocidne ideologije koja je na istom nivou kao i devedesetih.