Nakon tri propala tendera UKC Tuzla "svečano" pustio u rad linearni akcelerator

UKC Tuzla, Enida Glušac//
Glušac: Čega se pametan stidi, time se budala ponosi/Oslobođenje
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dvadeset šest mjeseci agonije zbog neuspjela tri tendera, visoka je cijena koju su platili onkološki pacijenti Tuzlanskog kantona.

I dok doktori na sva zvona pričaju da je rano otkrivanje žloćudnih tumora definicija za uspješno liječenje, UKC Tuzla sebi uzima za pravo da troši i vrijeme i šanse oboljelih da dobiju bitku. I kada je aparat konačno stigao, umjesto da se uhvate posla oni danas prave ceremoniju. Ljudima treba liječenje! Kome je do ceremonije?

- Već dvije godine i dva mjeseca pacijenti Tuzlanskog kantona odlaze u Sarajevo ili Mostar da bi primili radioterapiju, jer je tender na JP za kupovinu linearnog akceleratora oboren u tri navrata, ispričala nam je Enida Glušac, predsjednica Udruženja Renesansa iz Sarajeva i ogorčeno naglasila: “Čega se pametan stidi, time se budala ponosi. Nakon 26 mjeseci, nakon toliko izgubljenih života, oni priređuju ceremoniju svečanog otvaranja linearnog akceleratora!“

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ne razumije ili ne želi da razumije onaj koji nije hodao u tim cipelama, koliko je važno imati nekog svog u blizini ili nakon terapije otići svojoj kući. Da ne spominjemo koliko košta iznajmljivanje stana u Sarajevu ili Mostaru kako bi se izborili za svoje zdravlje. Bitno je da se oni sada uslikaju, pozovu “zvanice“ i okite se nekim zaslugama, a pri tome niko od njih nije i neće preuzeti odgovornost za živote koji su ugroženi zbog nemara i bahatosti odgovrnih sa UKC Tuzla.

- Danas se također slavi i nepoznat, ali zasigurno veliki broj izgubljenih života koji nisu dočekali svoju radioterapiju ili su je dočekali prekasno. Pala su tri tendera, jer nečiji lični interesi su iznad života, iznad naših voljenih, iznad zajedništva i porodice. Sa ponosom na UKC Tuzla predstavljaju svoj dosadašnji javašluk, nekompetentnost i nerad. Sa ovim je Tuzla dotakla dno, tužno i ljutito je poručila predsjednica Udruženja Renesansa iz Sarajeva.

enida glušac/

Enida Glušac: Sa ovim je Tuzla dotakla dno

Onkološki pacijenti iz Tuzlanskog kanona na radioterapije upućivani su u Sarajevo ili Mostar, gdje su uglavnom bili prisiljeni da se smejste u privremeni smještaj, iznajme stan, ili ako ima mjesta da leže u bolnici, kao što je to slučaj na Klinici za onkologiju u Sarajevu. Čekaonica za zračenje u Sarajevu puna je svaki dan već od 7.30 sati, a pacijenti se smjenjuju u kabinama sve do 20 sati.

Popričali smo sa prisutnima koji svakodnevno dolaze na zračenje u Sarajevu i od njih saznali da se na terapiju mora ići svaki dan, od datuma koji im odredi onkolog, a da broj terapija može pokrivati čitav mjesec.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Na terapije dolazim svaki dan, muž me doveze ujutro oko 7.30, sa radom počinju u 8 sati. Zavisno od broja pacijenata u čekaonici, nekada završim za trideset minuta, a nekada čekam i do dva sata, pojasnila nam je pacijentica Dijana koja već treću sedmicu dolazi na terapije i dodala da joj mnogo olakšava što stanuje blizu, pa nakon terapije ide svojoj kući.

U razgovoru sa prisutnima u čekaonici saslušali smo različita iskustva, te saznali da je pored terapije potrebno svakih nekoliko dana raditi dodatne nalaze i preglede. I dok jedni nakon terapije odlaze u svoj topao dom, drugi nemaju takav luksuz. 

- E sada zamislite kako je nama koji smo daleko od kuće i šta god da nam zatreba prisljeni smo zamoliti nekoga koga                    jedva poznajemo, požalio nam se pacijent iz Tuzle koji je ležao na klinici u Sarajevu i naveo nam banalan primjer:

- Doktorica mi je preporučila da kupim čaj od žalfije i ispirem grlo nakon zračenja, a ja se skamenio i razmišljam kako da ga kupim kada ne mogu izaći iz bolnice, a moji tek za vikend dolaze u posjetu. Eto, u čitavom ovom belaju, ja se sekiram kako ću kupiti čaj! Imao sam sreće, cimeri iz sobe su javili svojima da mi donesu.

I dok jedni odlaze kućama, drugi se daleko od kuće tješe po čekaonicama KCUS-a kako su imali sreće. Bitnije je da se na UKC Tuzla upriliči ceremonija.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ko god ode na svečanu ceremoniju otvaranja linearnog akceleratora neka obuče svečanu toaletu bezdušnosti, ogrne plašt srama i stavi osmijeh licemjerja jer se na UKC Tuzla slavi 26 mjeseci agonije, 26 mjeseci boli i neizvjesnosti najteže oboljelih pacijenata, poručila je predsjednica Udruženja Renesansa iz Sarajeva.