Nakon odluke o minimalcu u FBiH: Osobe sa invaliditetom dobile otkaz, preduzeće zatvoreno

Radin, Mostar, osobe sa invaliditetom,/

Osmijeh su zamijenile suze na licima sada već bivših radnika

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zbog odluke federalne Vlade kojom je minimalna plata povećana na 1.000 KM, krajem prošlog mjeseca zatvoreno je mostarsko socijalno preduzeće/zaštitna radionica Radin, u kojem je radilo devetnaest osoba sa invaliditetom.

Preostale sposobnosti

Kako je za Oslobođenje rekla Jasna Rebac, predsjednica udruženja Ružičnjak - Los Rosales, koje je osnivač preduzeća, ovaj potez bio je neminovan, jer nisu bili u mogućnosti da ostvare prihod za isplatu zagarantirane plate.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Od tih 19 osoba veći broj je sa visokim procentom invaliditeta. Oni od svojih preostalih sposobnosti nisu u stanju zaraditi koliko bi bilo dovoljno da se na kraju mjeseca da plata od 1.000 KM. Bitno je reći da je kod ovakvih preduzeća važniji socijalni i društveni momenat, da te osobe dolaze na posao i budu sa vršnjacima, kaže Rebac.

Ističe da su u proteklih sedam i po godina radili zahvaljujući federalnom Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, koji im je refundirao na kraju svakog mjeseca sav iznos za poreze i doprinose i 30 posto poticaja prosječne plate u FBiH.

Bitno je reći da je kod ovakvih preduzeća važniji socijalni i društveni momenat, da te osobe dolaze na posao i budu sa vršnjacima

- Mi smo pitali i tražili da se napravi izuzeće, kada govorimo o odluci Vlade, za profil ovakvih ljudi. Očekivali smo da će neko imati sluha da to napravi, jer nema mnogo takvih ljudi. Došli smo u situaciju u kojoj, da bismo onu razliku do 1.000 KM nadomjestili, to moramo zaraditi, a ovi ljudi to ne mogu i svi su dobili otkaz. Od 31. marta su na birou. Uz tih 19 ljudi, radilo je još dvoje bez invaliditeta i svi su na birou. Čista je računica - 21 je radni dan i 21 osoba dnevno treba zaraditi 1.000 KM neto da biste na kraju mjeseca imali 21.000 da isplatite platu. Kako to možete od izrade suvenira, personaliziranih predmeta ili cateringa, pita naša sagovornica.

Rebac kaže da su svi plakali kad je preduzeće zatvoreno.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Imamo majku koja ima 90 posto invaliditet i dva sina sa invaliditetom. Svi su ostali bez posla, rekla je Rebac.

Iz Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom kažu da je preduzeće Radin bilo podržano kroz razne vidove finansijske podrške.

- Radin je osnovan 2017. i iste godine je aplicirao kod Fonda za dodjelu novčanog stimulansa za novo zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Firma je dobila podršku za zapošljavanje 13 osoba u iznosu od 186.900 KM. Nakon toga je Radin 14. februara 2018. ostvario status privrednog društva za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, koje mu je dodijelilo Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH, nakon čega je društvo krenulo ostvarivati i druga prava kod Fonda, a riječ je o pravu na povrat uplaćenih poreza i doprinosa za sve zaposlenike, kao i subvenciju neto plaće za zaposlene te mogućnost apliciranja na projekte finansiranja i sufinansiranja održivosti zaposlenosti, ističu u Fondu.

Novac za zapošljavanje

Nadalje navode da je nakon sticanja statusa ovo preduzeće ostvarilo dodatnu podršku i to: 1.054.724,23 KM za refundaciju doprinosa i subvenciju neto plate za sve osobe u iznosu od 30 posto od prosječno isplaćene plate u FBiH od 2018. do 2025.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Zatim, 44.100 KM za zapošljavanje dodatne tri osobe, te 255.359,11 KM kroz programe održivosti zaposlenosti i razvoja privrednih društava za zapošljavanje, kažu u Fondu, koji je 1. aprila dobio obavijest da Radin prestaje s radom 31. marta.