Nakon izdatog naloga za Dodikovo hapšenje - Oglasila se Cvijanović: Šta je poručila

U jeku najveće političke krize u BiH, koju je izazvao njen stranački šef Milorad Dodik, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović se sjetila da pozove sve "zainteresovane" na dijalog radi smirivanja tenzija. Zanimljivo je da i dalje "priziva" američkog predsjednika Donalda Trumpa, tačnije njegovu administraciju, da budu medijatori ovog dijaloga, iako je praktično treći čovjek te administracije, državni sekretar Marc Rubio u dva navrata upravo Dodika okarakterisao kao glavnog uzročnika krize u BiH.
Ono što je možda i najindikativnije je da je Cvijanović ovaj poziv na dijalog uputila tek nakon što je Tužilaštvo BiH izdalo naredbu za privođenje njenog šefa, ali i Radovana Viškovića i Nenada Stevandića.
Njeno reagovanje prenosimo u cijelosti.
- Smatram da BiH iz sadašnje političke i ustavne krize može izaći samo kroz otvoren i iskren unutrašnji dijalog, ali i podršku našeg najbližeg okruženja.
Pozivam Srbiju i Hrvatsku kao potpisnice Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH da, zajedno sa vlastima u BiH, pokrenu razgovore o rehabilitaciji Dejtonskog sporazuma i zaštiti ustavom zagarantovanih prava njenih konstitutivnih naroda, teško narušenih pod maskom pravljenja funkcionalne države koja bi odgovarala samo jednom narodu.
Najvažnije je očuvati mir i stabilnost u BiH, a to se može osigurati samo kroz jednakost prava svih njenih naroda i poštovanje uloge njenih entiteta.
Smatram da se rehabilitacija istinske suverenosti BiH može ostvariti samo kroz demokratski rad njenih institucija, bez zloupotrebe prava i pravosuđa, bez brutalnih, nedemokratskih metoda koje primjenjuju neizabrani stranci koji ne predstavljaju ni jednog jedinog glasača u BiH.
Također smatram da se ovaj proces treba voditi pod snažnim vođstvom administracije predsjednika Trumpa jer vjerujem da samo ta administracija može da se obračuna sa lošim naslijeđem raznih birokrata i globalističkih elita koji su svojim intervencijama od BiH napravile neuspješan projekat.
Činjenica je da su sve dosadašnje krize u BiH bile generisane nelegalnim nametanjem odluka od strane predstavnika koje moraju biti poništene.
Uloga visokih predstavnika se mora vratiti u okvire Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, a stanovnicima oba entiteta, bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost, pomoći da vrate vjeru u svoje institucije.
Također, pozivam EUFOR i NATO da svojim pojačanim prisustvom pomognu domaćim vlastima da se očuva mir i obezbijedi stabilnost, navodi se u izjavi Željke Cvijanović.