Nakon 18 godina: Plaćanje participacije za liječenje u KS postaje prošlost, a lijekovi...

Plaćanje participacije (odnosno dijela usluge) za medicinske preglede u Kantonu Sarajevo uskoro bi moglo postati prošlost.
Nakon 18 godina plaćanja participacije, inicijativu o njenom ukidanju na sve usluge koje se plaćaju na svim nivoima zdravstvene zaštite u KS-u, kao i pratećih administrativnih procedura i postupaka za građane, pokrenuli su Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo i Zavod zdravstvenog osiguranja KS-a.
A i B lista
A o svemu će konačnu odluku donijeti Skupština KS-a. Donošenjem ove odluke građani će se osloboditi od plaćanja za sve dijagnostičke usluge, među kojima su magnetna rezonanca, CT, RTG, angiografija, irigografija, elektromiografija, elektroencefalografija i brojne druge. Ukinut će se i izdvajanje novca od pacijenata za sve kliničke preglede, tretmane, analize, kontrole, kao i za zahvate za koje osiguranici izdvajaju i do 200 KM.
“Cilj nam je na ovaj način rasteretiti naše sugrađane i djelomično pomoći u današnjoj teškoj ekonomskoj situaciji. Godišnji prihodi Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a prikupljeni po osnovu ličnog učešća osiguranih lica u troškovima korištenja zdravstvenih usluga u prosjeku iznose oko 800.000 KM, te gubitak ovih sredstava neće predstavljati veći finansijski teret za Zavod zdravstvenog osiguranja KS-a”, istakao je ministar zdravstva KS-a Enis Hasanović.
Međutim, šta je sa lijekovima? Da li će oni nekad doći na red da se oslobode plaćanja participacije? Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a objašnjavaju: “Lijekovi koji se pacijentima propisuju na recept, sa učešćem ili bez njega, utvrđeni su federalnom i kantonalnim listama lijekova. Tzv. lista A, koju propisuje federalno Ministarstvo zdravstva, a u obavezi su da je u identičnom obliku preuzmu kantoni, sadrži lijekove koji se u cijelosti finansiraju u okviru obaveznog paketa, dakle, bez učešća osiguranika.
Lista B nije obavezujuća i ona se kreira u skladu sa finansijskim mogućnostima pojedinog kantona, a odlukom kantonalne vlade koja se donosi na prijedlog ministarstva zdravstva i nadležne komisije pri ministarstvu zdravstva definišu se sadržaj i učešće pacijenata u cijeni pojedinog lijeka.”
Nešto slično je za Oslobođenje kazala i Sanja Čustović, pomoćnica federalnog ministra za farmaciju i hemikalije, istaknuvši da su kantoni ti koji odlučuju da li će se lijekovi osloboditi participacije. Realno, kako kaže, najviše participacije i jeste na lijekovima.
Kantoni odlučuju
- U praksi federalno Ministarstvo zdravstva donosi esencijalnu listu obaveznih lijekova koje pokriva zdravstveno osiguranje i tu listu bi trebali poštovati svi kantoni. Nažalost, u praksi to i nije tako, ne poštuju svi kantoni ovu listu. Da sumiramo. A lista bi trebala biti zastupljena u svim kantonima i apsolutno bi trebala biti bez participacije, plaćena od fonda zdravstvenog osiguranja kantona, a sa druge strane imamo B listu koja nije obavezna, odnosno može se, ali i ne mora participirati. Ali, ukoliko kantoni imaju sredstava, oni mogu proširiti A listu sa B listom. Vrlo je jasno da osnovni, odnosno esencijalni lijekovi trebaju biti svi bez bilo kakve participacije, objašnjava ona.
Za lijekove još nemamo konkretan odgovor, a ono što znamo je da je Odlukom Vlade KS-a predviđeno, između ostalog, ukidanje participacije za boravak majke pratilje uz dijete starije od godinu, kao i ukidanje participacije za liječenje i rehabilitaciju u specijalističkim zdravstvenim ustanovama, bolničko liječenje, te za njihove lijekove, pomoćni i sanitetski materijal i brojne druge usluge.