Na redu nova ocjena Bruxellesa: Oslobođenje saznaje koja tri koraka BiH mora napraviti

Bh. delegacija se nema čime pohvaliti u Bruxellesu/Kenan Ćosić/
Bh. delegacija iz Belgije se vratila sa novim zadacima/Kenan Ćosić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

O Planu rasta za Zapadni Balkan, odnosno prvoj tranši sredstava namijenjenih Bosni i Hercegovini, u posljednje vrijeme se govori veoma često. Kako Oslobođenje nezvanično saznaje, sastanak Komiteta koji razmatra reformske agende za Plan rasta trebao bi biti održan do kraja sedmice u Bruxellesu.

“Prijateljske” zemlje

Da je naša zemlja postigla dobar napredak i da postoji nacrt agende koji je prilično napredan, smatra generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju Gert Jan Koopman. No, on napominje da postoje ključne stvari koje moraju biti usaglašene. O njima se, kako je naglasio, već neko vrijeme razgovara i moraće se nastaviti raditi nakon lokalnih izbora u BiH. Prvi je usklađivanje viznog programa BiH sa Evropskom unijom.

- Još nam je potreban taj doprinos BiH, ovo je nešto što se zahtijeva u svim reformskim agendama. Svaka zemlja treba to uskladiti, rekao je i dodao da su druga dva problema dogovor o Ustavnom sudu BiH i rješavanje pitanja vezanih za sud, te otklanjanje entitetskog veta u Vijeću za državnu pomoć.

Usklađivanje viznog programa i nije novi uslov. Naveden je i kao jedan od uslova za održavanje bezviznog režima koji zemlje regiona imaju s EU, ali se prvi put dovodi u kontekst sa dobijanjem novca iz Plana rasta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prvi sastanak bio je planiran za 17. septembar, a zbog kasne reakcije iz Sarajeva, kako saznajemo, odgođen je za sredinu novembra

Tako bi BiH, prema zahtjevima iz Mehanizma za monitoring bezviznog režima, u skladu s vanjskom i sigurnosnom politikom EU, trebalo da uvede vize Azerbejdžanu, Kini, Kuvajtu, Omanu, Kataru, Rusiji i Turskoj.

No, ova obaveza ne čeka samo našu već i ostale zemlje Zapadnog Balkana koje su podnijele listu reformi kao uslov za dobijanje novca iz ovog izdašnog programa.

- Nije realno očekivati usklađivanje viznog režima prema Rusiji, Kini i Turskoj, uzimajući u obzir bliske odnose koje imaju narodi u našoj Bosni i Hercegovini sa ovim zemljama. U pitanju je istorijska, kulturološka i na kraju prijateljska povezanost, poručio je ranije ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Da će biti dodatna tri koraka za našu zemlju, rečeno je u usmenoj formi. Osim vizne liberalizacije, Oslobođenje nezvanično saznaje da je među uslovima i monitoring budžeta.

- To je njihov mehanizam pomoću koga će oni moći da prate pravljenje budžeta, izvršavanje budžeta. To svaka evropska članica mora raditi, jer EU određuje neke strukture u budžetu, koliko se može izdvajati za socijalu, kaže naš izvor.

On dodaje da su treći korak mjere vezane za efikasnost sprečavanja trgovine ljudima.

Pregled zadaće

- To je samo uspostavljanje jednog mehanizma, da se vidi efikasnost Frontexa u smislu slanja nekih redovnih izvještaja. Mnoge zemlje su imale dosta toga usaglašenog, više nego mi. Mi smo imali 111 usaglašenih mjera od 113 početnih. Ali, kad smo došli na taj sastanak, oni uopšte nisu ulazili u ono što smo mi donijeli kao prijedloge, nego su rekli, slušajte, imamo tri nova zadatka, tako da evo vam tri zadatka, pa kad to uradite, onda ćemo sve ocjenjivati. Tako da smo sticajem okolnosti ostali svi na istoj liniji, ističe naš sagovornik.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Inače, nedostatak reformske agende iz BiH je bio razlog zašto je odgođen sastanak Komiteta pretpristupnih instrumenata, gdje su se trebale analizirati i ocijeniti reformske agende svih država Zapadnog Balkana.