Na korak do energetske tranzicije: Stabilnost se gradi kroz prenosne interkonekcije

Luka Petrović poziva na sadržajniju međusobnu komunikaciju na tržištu
/ Radio Trebinje
Više od 600 stručnjaka, privrednika, donosilaca odluka i brojnih gostiju iz 16 zemalja na 6. samitu energetike u Trebinju prošle sedmice temeljito je analiziralo aktuelno stanje u elektroenergetskom sektoru, posebno obaveze u provođenju pravedne energetske tranzicije na zapadnom Balkanu. Shodno opredijeljenosti u globalnoj borbi protiv klimatskih promjena, učesnici SET-a tražili su rješenja kojima će ublažiti te promjene, zaustaviti porast ugljendioksida i omogućiti postepenu dekarbonizaciju i povećanje učešća obnovljivih izvora i stabilnosti snabdijevanja električnom energijom. Upriličeni su sedam panela i dvije prezentacije, od kojih je posebno interesantna bila Vodonik energent za budućnost. U nekoliko navrata spomenute su i nuklearne elektrane uz obećanje organizatora da će iduće godine o tome biti upriličen i poseban panel.
Investicije
- Prestankom rada termoelektrana Republika Srpska ne smije izgubiti energetsku bezbjednost i stabilnost, bio je jasan Petar Đokić, entitetski ministar energetike. On je konstatovao da se u ovom entitetu realizuju energetski projekti vrijedni više od 4,5 milijardi KM i da će izgradnja većine od sedam novih elektrana biti okončana do kraja 2027. Riječ je o hidroelektranama Ulog, Dabar, Bistrica, vjetroparku Grebak kod Nevesinja, solarnoj elektrani Bileća...
Generalni direktor Elektroprivrede RS-a Luka Petrović najavio je skoro usvajanje nacionalnog energetskog klimatskog plana za BiH te pozvao na sadržajniju međusobnu komunikaciju na tržištu ne samo zbog profitabilnosti već i zbog energetske nezavisnosti i stabilnosti.
Učesnici Samita smatraju da se stabilnost elektroenergetskog sistema, posebno pri zahuktaloj integraciji obnovljivih izvora energije, mora graditi kako kroz nove prenosne interkonekcije tako i kroz razvoj skladišnih kapaciteta. Naglašeno je da skladištenje energije u nacionalnom i regionalnom kontekstu dobija sve više na imperativu zbog istih ili sličnih vremenskih uslova u okviru jednog regiona, što umanjuje amortizaciju energetskog debalansa korištenjem isključivo prenosnih interkonekcija.
Sudionici panela o prenosu električne energije i djelimičnom raspadu sistema Bosne i Hercegovina, Crne Gore, Albanije i Hrvatske 21. 6. 2024. saglasni su da tržište električne energije u regionu i integracija obnovljivih izvora energije dovode do izazova u pogonu prenosnih mreža koje će u budućnosti operatori prenosnih sistema morati rješavati kroz međusobnu saradnju i čvršću koordinaciju.
Izuzetno dinamična diskusija na panelu Koliko košta moj ugovor o otkupu električne energije (PPA) pokazala je značaj dugoročnih ugovora o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora energije u novom dizajnu evropskog tržišta. Panelisti su se složili da PPA ugovori pozitivno utiču na veliku volatilnost tržišta, da deriskiraju proces realizacije projekata OIE i da u načelu omogućavaju održivu zelenu energetsku tranziciju.
Reforme
Upozoreno je na to da ugovori moraju biti takvi da omogućavaju benefit i prodavcu i kupcu električne energije, bilo da se radi o trgovcu ili industrijskom potrošaču, te je stoga definisanje produkta prihvatljivog za obje strane ključno za zaključenje jednog PPA.
Učesnici SET-a su zaključili da uvođenje usaglašenog regionalnog pristupa prema EU ETS-u može poboljšati konkurentnost zemalja Zapadnog Balkana, omogućiti lakše prilagođavanje EU klimatskim politikama i potaknuti industrije da ulažu u zelene tehnologije i smanjenje emisije, čime bi se olakšala energetska tranzicija. Državama je preporučeno da se fokusiraju na reforme koje će dovesti do spajanja tržišta električne energije sa EU tržištem, te da izrade jasan plan za implementaciju ostalih zahtjeva.
HAJDAR ARIFAGIĆ