Mostarci će zaustaviti urbicid u gradu: Razočarani su u trenutnu gradsku vlast

Ilegalna zgrada izgrađena u naselju Bijeli Brijeg/Samra Tufek

Ilegalna zgrada izgrađena je u naselju Bijeli Brijeg / Samra Tufek

Ilegalna zgrada izgrađena je u naselju Bijeli Brijeg/Samra Tufek/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Već tri godine stanari na Bijelom Brijegu u Mostaru vode pravnu bitku zbog nelegalno izgrađene zgrade na mjestu gdje je nekada bila kuća. Naglašavaju da kao stanari uopće nisu bili uključeni u postupak izdavanja dozvole, te dodaju kako je na toj lokaciji mogao biti izgrađen isti objekat ili onaj sa jednim spratom više. Umjesto toga, investitor je izgradio stambeni objekat sa pet spratova plus jedan dodatni, ilegalni.

- U ovom slučaju istragom su osumnjičene dvije osobe, gospodin Zdravko Čuljak, bivši šef Odjela za građevinske propise, i Sanja Voloder, trenutna uposlenica, pravnica u Odjelu za urbanizam i građenje Mostara. Njima se na teret stavlja zlouporaba položaja i ovlasti, pojasnio je predstavnik stanara Mario Ćosić.

Ćosić ističe kako im je zbog ovakvog ponašanja investitora drastično umanjena vrijednost njihovih nekretnina.

- Napominjem da nas se nije kao prve susjede uključilo u postupak izdavanja dozvola, a moralo je budući da graničimo sa tom zgradom. Ovim je nama drastično umanjena cijena nekretnina. Mi više svoje stanove ne možemo prodati ili vrlo teško i po puno manjoj tržišnoj cijeni, kazao je Ćosić.

Marko Bukovac, također jedan od stanara na Bijelom Brijegu, kaže kako je život u ovom dijelu Mostara postao nepodnošljiv i da vlast umjesto da napravi prilaz mjestu gdje žive, ona ga blokira ilegalnim objektima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Problem je što je taj objekat toliko veliki da ugrožava kvalitet života, počevši od parkinga pa do sjene koju pravi ostalim zgradama. Brojne probleme imamo i umjesto da su nam nešto korisno napravili, oni nam ovu zgradu izgradili, priča Bukovac.

Stanari naglašavaju kako očekuju od Tužiteljstva HNK-a da podigne optužnicu te da se ponište sve dozvole izdate investitoru. Dodaju kako su razočarani u trenutnu gradsku vlast, koja se obavezala pomoći im u ovom slučaju, ali nije.