Mladima treba prilika: Kako EU doprinosi povećanju zaposlenosti u BiH i Crnoj Gori

Podaci o visokoj stopi nezaposlenosti u BiH i zemljama regiona nisu ništa novo. Ipak, naročito su poražavajući oni koje je Evropska komisija iznijela u izvještaju o napretku BiH iz 2023, a koji ukazuju na to da je čak 29,1 posto mladih, u dobnoj skupini od 15 do 24 godine, nezaposleno.
To je poslužilo kao podstrek za održavanje Sajma zapošljavanja u Mostaru, s fokusom na mlade iz različitih krajeva prekograničnog programskog područja, kako iz naše zemlje, tako i iz Crne Gore. Na sajmu koji je okupio više od 350 učesnika, 27 izlagača i 12 predavača na JobEx prezentacije naglašena je važnost ulaganja u mlade, njihove kompetencije i razvoj njihovih vještina.
Važnost regionalne saradnje
Niska zaposlenost mladih ljudi veže se za odljev mozgova, trend koji u našem društvu ne jenjava, ali i uz nedostatke obrazovnog sistema i niske stope mobilnosti radne snage unutar BiH. O tome smo razgovarali sa Miroslavom Valentom, voditeljem projekta YourJob pri Caritasu BiH, organizaciji koja je sajam u Mostaru organizirala sa partnerima iz BiH i Crne Gore.
- Obrazovni sistem ne uspijeva osigurati radnu snagu s vještinama potrebnim za integraciju na tržište rada. Potrebna je njegova reforma kako bi se uskladio s potrebama tržišta rada, povećanje mobilnosti radne snage, te otvaranje atraktivnih prilika za zapošljavanje koje bi zadržale mlade u zemlji, poručio je Valenta.
Cilj projekta YourJob, koji EU finansira kroz IPA II Program prekogranične saradnje BiH - Crna Gora, jeste povećati zaposlenost mladih i mogućnost njihovog zapošljavanja kroz različite aktivnosti. EU je za to izdvojila oko 360.000 eura bespovratnih sredstava. Projekat uključuje programe obuke, razvoj poslovnih planova, podršku u kreiranju vlastitih firmi i savjetovanje. Inače, samo kroz program prekogranične saradnje BiH - Crna Gora EU je od 2014. do 2020. izdvojila više od 8,4 miliona eura za zajedničke projekte u sektoru zapošljavanja, zaštite okoliša i turizma.
- Regionalna saradnja je važan model u rješavanju zajedničkih pitanja kakav je podrška zapošljavanju mladih. Koristeći potencijal prekograničnih programa ne samo da potičemo dobrosusjedske odnose već i otvaramo mogućnosti koje koriste građanima preko granica, kazao je Stefano Ellero, šef kooperacija u Uredu EU u BiH.
Podršku ovoj inicijativi pružilo je i Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH.
- Ovaj događaj ne samo što nudi platformu za zapošljavanje, već potiče i razmjenu ideja te izgradnju samopouzdanja među mladima. Federalno Ministarstvo rada i socijalne politike BiH snažno podržava ovakve inicijative te će nastaviti raditi na stvaranju okruženja u kojem će mladi imati prilike ostvariti svoj puni potencijal na tržištu rada, što je definirano i Strategijom zapošljavanja u FBiH (2023 – 2030) te uvođenjem Garancije za mlade kao inovativnog modela zapošljavanja, naglasio je ministar Delić.
Kompanije koje su sudjelovale na sajmu zadovoljne su susretanjem sa mladim talentima i ističu važnost pružanja podrške mladim u njihovom profesionalnom razvoju. Kao najveći poslodavac u BiH predstavila se grupacija Bingo Group, iz koje su naglasili značaj ovakvog sajma jer se poslodavci usljed manjka radne snage susreću sa brojnim izazovima.
- Naša grupacija ima konstantnu potrebu za kadrovima iz oblasti ugostiteljstva, logistike i trgovine, a dodatni izazov je činjenica da su mladi sve manje zainteresovani za rad u ovim sferama, kazala je direktorica sektora ljudskih resursa u Bingo Group Elvira Trepanić.
Osnažiti samopouzdanje
Istovremeno, primjećuje ona, kod mladih se vidi manjak motivacije za sticanje novih znanja.
- Savjet mladim bio bi da prvo kvalitetno rade na svojoj profesionalnoj orijentaciji i odabiru zanimanja kojim se žele baviti kako bi na radnim mjestima bili sretni i zadovoljni. Najvažnije je da prvobitno imaju jasnoću šta žele i da daju sebi priliku da strpljivo i marljivo uče i rade, da budu odgovorni prema sebi i prema poslodavcu u cilju obostranog zadovoljstva i uspjeha, kazala je naša sagovornica.
A kada je riječ o mladima koji su bili na sajmu prvenstveno njima namijenjenom, opći utisak je da je bio koristan.
- Mladi su također naglasili važnost ovakvih događaja za poticanje samopouzdanja i osnaživanje za suočavanje s izazovima na tržištu rada, kazao je Valenta.
Ivana iz Čapljine, jedna od onih koji su bili na sajmu, kaže da su joj “inspirativna predavanja i savjeti stručnjaka stvarno otvorili oči za mogućnosti koje su pred nama”.
- Osjećam se motivirano da primijenim savjete već pri sljedećem traženju posla, a svakako ću potražiti pomoć i kod izrade pasoša kompetencija, kazala je Ivana.
Marko iz Berana kaže da to nije bila samo prilika za potencijalno zapošljavanje.
- Cijenili smo također mogućnost razgovora jedan na jedan s predstavnicima renomiranih kompanija kojima je otežan direktni pristup. To osobno iskustvo bilo je izuzetno važno jer smo se osjećali vidljivima i relevantnima u moru drugih sudionika, poručio je Marko.