Mjesto nastanka legendi i iskonske ljepote: Malo bh. naselje je novo ime liste UNESCO-a

Martin Brod/

Cijene ulaznica rastu, ali su i dalje povoljne

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon vrlo uspješne godine, uprava Nacionalnog parka Una izradila je plan aktivnosti za 2025. godinu, sa novim cijenama ulaznica u posjetilačkim zonama, projektima u kojima će učestvovati, a kao najvažniji poduhvat očekuju da će njihova krunska atrakcija - vodopadi i seoce Martinbrod biti stavljeni na listu UNESCO-a.

Mjesto ljubavi i odmora

- Pored odličnih rezultata u posjetama domaćih i stranih gostiju, jako me obradovala i vijest da je izvršena predaja nominacijskog fajla za upis martinbrodskih slapova na UNESCO-ovu listu. Ovi slapovi su na tentativnoj listi i sada je dopunjena dokumentacija kako bi ovo prirodno dobro bilo upisano na najvažniju listu svjetske baštine. Očekujem da uskoro i Dom naroda Parlamenta Federacije BiH potvrdi izmjene i dopune Zakona o zaštiti prirode, kojima smo definisali i novi pojam sedra, kao i njenu zaštitu, a koja je upravo na martinbrodskim slapovima prepoznata kao jedinstvena vrijednost. Upis slapova na Uni na svjetsku baštinu UNESCO-a će biti od iznimnog značaja ne samo za Nacionalni park Una i ovaj dio BiH nego za čitavu državu, izjavila je federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder, nakon sastanka sa predstavnicima NP-a Una.

Porodice koje žive u parku imaju mogućnost prodaje vlastitih proizvoda na kućnom pragu, bez registracije i uz mjesečnu naknadu od 50 KM

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Inače, Martinbrod je rubno jugoistočno naselje u Nacionalnom parku, koje se u srednjem vijeku nazivalo Rmanj, gdje i danas stoji istoimeni manastir od velikog značaja za Srpsku pravoslavnu crkvu. Poznato je po svojim vodenicama, kao i specifičnim lokalnim, malim vodenicama, na kojima su stanovnici snagu vode tradicionalno koristili praveći starinske veš-mašine. U naselju živi do dvije stotine stanovnika, ali je ono zbog ljepote rijeke Une, a posebno Milančevog buka koji još zovu Veliki slap, važno za turizam, pa se i lokalno stanovništvo egzistencionalno oslanja na prodaju domaćih proizvoda i usluga posjetiocima.

Nastanak imena Martinbrod pripisuje se legendi o djevojci Marti koja je bila zaljubljena u vojnika koji je čuvao stražu na suprotnoj strani rijeke. Jednom, pošavši k njemu, virovi su je odnijeli u dubine, a po drugoj varijanti pobjegli su zajedno. Romantična i tragična priča na ovako lijepom mjestu doprinosi ambijentu na način da se Martinbrod opiše posjetiocima kao mjesto ljubavi, bilo da je priča istinita ili ne.

image

Martinbrod broji do 200 stanovnika

A ulaznica za ovu prirodnu atrakciju, kao i za druge slične unutar NP-a Una, u 2025. godini biće i donekle skuplja. Za Milančev buk u Martinbrodu nova cijena ulaznice je pet maraka, za Lohovo četiri, te za Štrbački buk 12 maraka, uz razne porodične popuste za agencijske posjete i penzionere. Lokalci i djeca do sedam godina oslobođeni su plaćanja. Također, Martinbrod se tretira kao jako prometno mjesto tokom sezone pa je zakup štanda u njemu 200 maraka za mjesec.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zaštita prirode

Prema riječima v. d. direktora JP NP-a Una Alena Zulića, 2024. godine registrirano je ukupno 168.000 posjeta nacionalnom parku, što je 15 posto više u odnosu na godinu prije, kada je zabilježeno oko 146.000 posjeta.

U 2025. godini, Nacionalni park Una nastavlja posvećenost očuvanju prirodnih ljepota i bioraznolikosti kroz niz važnih ekoloških inicijativa

- Počastvovani smo interesom posjetilaca, ali i podrškom federalnog Ministarstva okoliša i turizma sa akcentom na daljnji razvoj Parka. Dobili smo snažnu podršku za nastavak uspješnog trenda poslovanja koji potvrđuje rekordan broj posjeta, ali i rekordan broj realiziranih aktivnosti koje su dakako doprinijele većem interesu posjetilaca, kazao je Zulić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

I prizori iz zraka oduzimaju dah/ Lejla Avdagić

Pored infrastrukturnih projekata i unapređenja atrakcija i usluga, NP Una za ovu godinu staviće snažan naglasak i na aktivnosti njihove primarne funkcije, a to je zaštita i očuvanje flore i faune, istraživanje prirodnog staništa, te njihova obnova kroz pošumljavanje i akcije čišćenja prirode.