Ministri se sastali, svađali i razišli: Krišto kolegama iz RS-a poručila da preuzmu odgovornost

Ministri Vijeća ministara BiH danas su se sastali i još brže rastali. Sjednica je otkazana. Nije usvojen dnevni red. Ministri iz RS-a Staša Košarac i Srđan Amidžić (SNSD) insistirali su da bude samo jedna tačka dnevnog reda - prihvatanje ostavke Darka Ćuluma na mjesto direktora SIPA. To nije bilo prihvatljivo ostalim ministrima. Predsjedavajuća Borjana Krišto (HDZBiH) poručila je kolegama iz RS-a: Preuzmite odgovornost za situaciju u kojoj smo se našli.
Ovlaštenja ostaju
- Sve dok Vijeće ministara BiH kao institucija koja imenuje direktore i zamjenike njih ne razriješi, oni ostaju na dužnosti bez obzira na dopis, sve do tog momenta, tako da će u tom smislu agencije i formalno i pravno raditi. Čak i u pripremi, vidjeli smo, čak iako se razriješi direktor, postoji mogućnost da agencija može funkcionisati u operativnom smislu, pa i u drugom, da na neki način to nije prepreka, poručila je predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto.
Kako je rekla, kolege iz RS-a, ministri Staša Košarac i Srđan Amidžić, htjele su da se raspravlja samo o razrješenju dužnosti Darka Ćuluma sa mjesta direktora SIPA. Ipak, Krišto smatra da je tačkom dnevnog reda sve trebalo biti obuhvaćeno, poput informacije o sigurnosti, ali, kako kaže, kolege iz RS-a na to nisu pristale.
Zamjenik ministra sigurnosti BiH Ivica Bošnjak (HDZBiH) rekao je da Državnom agencijom za istrage i zaštitu trenutno rukovodi Ernad Musić, kada je riječ o signiranju pošte, dok načelnik Kriminalističko-istražnog odjela ima operativne nadležnosti.
- Sve dok se gospodin Ćulum ne razriješi, sva njegova ovlaštenja su validna, rekao je Bošnjak.
Košarac i Amidžić kažu da njih zanima samo jedna tačka, a to je ostavka Darka Ćuluma. Ostalo, dodaju, više nije u njihovoj sferi interesa.
- Naš stav je bio da ne razmatramo informacije, iz prostog razloga što je vrlo jasan stav političkih struktura iz RS-a, da SIPA nije ustavna kategorija i cijenimo da u tom kontekstu nemamo ni potrebe da u institucijama BiH, osim onih koje su ustavne, raspravljamo o pitanjima te vrste, poručio je ministar Staša Košarac.
Amidžić je poručio da je jedino komplikovanije od imenovanja direktora SIPA njegovo razrješenje, jer to je jedino što duže traje.
- Imali smo situaciju i kada je u pitanju bio zamjenik, a drugo je činjenica da smo mi došli ovdje da prihvatimo da Darko Ćulum ne želi više biti na čelu SIPA, dodao je Amidžić.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić kaže da su razgovori jedina opcija.
- Ja sam za opciju da se razgovara o stanju u SIPA, da se glasa za listu ili da se prihvati novi konkurs i za direktora i za zamjenika. To je jedini način, smatra Hurtić.
Hurtić je podsjetio da je Ćulum i dalje direktor SIPA, te da u slučaju da je prihvaćena njegova ostavka, ne bi imao ko da rukovodi agencijom.
- Ćulum je prenio ovlaštenja na tri osobe u SIPA, a da je njegova ostavka prihvaćena, ne bi vrijedila ni ovlaštenja koja je dao kao direktor i SIPA bi bila blokirana, pojasnio je.
O Vukanoviću u Mostaru
Krišto je danas razmotrila i mogućnost imenovanja Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine. Inicijativu da Krišto imenuje Vukanovića uputili su joj klubovi zastupnika trojke (SDP, NiP i Naša stranka) i opozicije iz RS-a (PDP-SDS-Za pravdu i red) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
- Želim reći da sam pripremila dopis u kojem ću obavijestiti, tačnije, podsjetiti zastupnike koji su mi dostavili prijedlog za imenovanje da je, kako moja pozicija, tako i pozicija svakog ministra i zamjenika politička. A do nje se dolazi prijedlogom i voljom političkih stranaka, uz poštivanje procedure koja je predviđena u Zakonu o Vijeću ministara BiH i Ustavom BiH, poručila je Krišto.
Upravo ova inicijativa je prilika, kako kaže Krišto, da se dopis uputi političkim strankama i da se one na taj način opredijele da li vrijedi stara parlamentarna većina ili se stvara nova. Priliku za izjašnjenje predstavnici trojke i HDZ-a BiH imaju već danas, na sastanku zakazanom u Mostaru.