Mehmedović na sjednici nabrajao sve dugove iz RS-a: Govorimo o dvije milijarde KM, cilj je...

Sjednica Parlamenta BiH/Damir Deljo
Postavljanjem poslaničkih pitanja na koja članovi Vijeća ministara Bosne i Hercegovine su trebali da odgovaraju odmah počela je sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Državni poslanik Šemsudin Mehmedović obratio se Domu kazavši da "dužnosnici bh. entiteta Republika Srpska planski i sistemski ekonomski podrivaju Bosnu i Hercegovinu, uključujući i veći bh. entitet, Federaciju BiH“.
- Zbog nezakonite primjene koeficijenata za raspodjelu sredstava prikupljenih od indirektnih poreza i akciza na putarine u Federaciji BiH je samo u posljednjih godinu i po oštećena za najmanje 400 miliona KM, kazao je Mehmedović.
Dalje, naveo je da Izvozno-kreditna agencija BiH potražuje 193 miliona KM od fabrike cijevi Unis iz Dervente.
- Fabrika Unis je nakon preuzimanja kredita prestala vraćati. Dug je pao na Izvozno-kreditnu agenciju kao garanta, odnosno na državu u Bosni i Hercegovini, podvukao je Mehmedović.
Treći slučaj odnosi se na dug RTRS-a prema BHRT-u u iznosu od preko 90 miliona KM, zasnovan na neplaćenim RTV taksama, a što je potvrdio i Ustavni sud BiH. Naveo je i primjer Bobar Banke, iz koje je, kako kaže, "nestalo 122,5 miliona KM, nakon čega je banka likvidirana". Podsjetio je i na Banku Srpske, a ukupni iznos isplaćen iz državnog Fonda Agencije za osiguranje depozita BiH za pokriće osiguranih depozita u obje banke iznosi 142 miliona KM – tačnije, 87 miliona KM za Bobar banku i 55 miliona KM za Banku Srpske. Kao šesti primjer, Mehmedović je istakao slučaj firme Viaduct, navodeći da je Republika Srpska isključivo odgovorna, te da se namjerava oštetiti država za više od 110 miliona KM.
- Radi se o udruženom kriminalnom poduhvatu nekih i političkih dužnostnika iz ovog manjeg bh. entiteta. Kada uzmemo u obzir samo ove slučajeve, dođemo do cifre blizu milijardu KM koliko je Republika Srpska u posljednjih deset godina ekonomski oštetila Bosnu i Hercegovinu što govori da je riječ o strategiji podrivanja financijskog sistema BiH, čiji je cilj njeno urušavanje, kazao je Mehmedović.
Na kraju, postavio je pitanje državnom ministru finansija Srđanu Amidžiću, koji nije bio prisutan, šta Ministarstvo finansija BiH radi da spriječi dužnosnike Republike Srpske da nastave s ekonomskim podrivanjem Bosne i Hercegovine i Federacije BiH?
- Ovo su očigledno organizirane aktivnosti grupe koja ima i političku pozadinu, imaju veoma jake političke eksponirane osobe u saradnji sa međunarodnim podzemljem, jer se radilo o poslovnim subjektima u nekim slučajevima koji nemaju jednog zaposlenog, čak su registrovani u nekim zemljama sa često nedostupnim podacima o privrednom subjektu, rekao je Mehmedović.
Državni poslanik SDP-a Albin Muslić također je postavio pitanje ministru Amidžiću, a na tragu aktuelnih informacija u pogledu dugovanja koja su generirana od Republike Srpske, a tiče se konkretno prvredg društva Viaducta i izugljenog arbitražnog postupka.
- Koliko je trenutno ugovornih obaveza i u kojim iznosima se radi, gdje Republika Srpska kao glavni dužnik ne servisira svoje ugovorom preuzete obaveze i da li će Ministarstvo finansija i trezora BiH poduzeti određene aktivnosti kako se u perspektivi ne bi desio isti slučaj kao što imamo priliku da svjedočimo u slučaju Viaduct, upitao je Muslić.
Napomenuo je da je u izvještaju o radu Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine za 2024. godinu dobijena informacija o tekućim arbitražnim postupcima gdje se spominje elektrogospodarstvo Slovenije, dakle gdje je vrijednost spora 695 miliona eura.
- Ima tu još drugih arbitražnih postupaka i ako bi ih izgubili, dovodimo u pitanje da Bosna i Hercegovina bude u obavezi da servisira obaveze u visini od dvije milijarde KM, kazao je Muslić zatraživši da se dostavi tačna i decidna informacija o postojećim obavezama, o razlozima neservisiranja obaveza, odgovornosti onih koje su navedene obaveze generirali i koji ih ne izvršavaju i da na taj način javnost u BiH tačno zna koje kriv za teško finansijsko stanje pojedinih institucija, između ostalog to se odnosi i na konkretno BHANSU i slučaj Viaduct koji je trenutno aktuelan, kazao je Muslić.
Inicijativa Ermine Salkičević - Dizdarević da se na današnjoj sjednici Predstavničkog doma PSBiH raspravlja o načinu isplate duga u predmetu Viaduct, te da se u sklopu te tačke donesu zaključci, uvrštena je u dnevni red.
- Motivacija za ovo jeste da iz ugla zaštite interesa države Bosne i Hercegovine i umanjenja daljih štetnih posljedica po državu i institucije Bosne i Hercegovine, a svjedočimo kako je jedna od institucija Bosne i Hercegovine trenutno ugrožena, ali i imovina Bosne i Hercegovine da se mi evo danas probamo usaglasiti da se iz drugih višegodišnjih kapitalnih projekata koji nisu okončani, odnosno u kojima već u ovom momentu ne postoji obligacioni odnos sa nekom drugom ugovornom stranom, da trenutno, privremeno izuzmemo sredstva sa tih kapitalnih projekata bez ugrožavanja funkcionisanja institucija kojima su ta kapitalna sredstva dodijeljena izfinansiramo ovaj dug koji više svi smo saglasni s tim sigurno sam ne može čekati i u svakom slučaju košta svakog poreznog obveznika u ovoj zemlji, kazala je Salkičević - Dizdarević.
Inicijativa je u drugom krugu glasanja podržana sa 24 glasa, protiv je bilo šest te sedam suzdržanih.