Mediji iz Srbije o godišnjici genocida: Od "pokušaja ubistva Vučića" do zdravorazumnog pristupa

Srbijanski mediji o genocidu u Srebrenici/Ilustracija
Srbijanski mediji o genocidu u Srebrenici/Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Danas se navršava 30. godina od genocida u Srebrenici.

Uprkos tome što je 2024. gdine Generalna skupština UN-a proglasila 11. juli Danom sjećanja na genocid u Srebrenici, čime je ponovno potvrdila da je genocidni karakter zločina, pojedini i dalje odbijaju priznati šta se desilo i uporno traže alternative istini.

Nažalost, velik broj takvih pojedinaca dolazi iz susjedne nam Srbije. Ono što je također poražavajuće je to što velik broj medija u Srbiji također izbjegava nazvati stvari pravim imenom - "zločin", "sukob", "pokušaj proboja" - genocidom, a Ratka Mladića, Radovana Karadžića i slične krvoloke zločincima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Šampion" negiranja genocida, izvrtanja činjenica uz nebulozna objašnjenja, te vrijeđanja ljudske inteligencije je definitivno portal "Informer". 

Od jutros su objavili niz tekstova koji se tiču genocida u Srebrenici, ali sa totalno "lijevim" fokusima.

Jedan od tekstova se tiče njihove mecene, predsjednika Srbije Aleksandra Vučiča, odnosno njegovog dolaska u Potočare 11. jula 2015. godine, kada je napadnut. Što je još luđe, napad su predstavili kao pokušaj ubistva Vučića.

Dakle, prema Informeru, 10 godišnjica napada na Vučića je vrijedna pažnje, a 30. godišnjica najmonstruoznijeg zločina u Evropi od 2. svjetskog rata - nije.

- Dobra namjera prvog srpskog političara koji je otišao da pruži ruku Bošnjacima, pokloni se žrtvama i spusti tenzije dvije strane, brutalno je napadnut te 2015. godine u Potočarima, piše u tekstu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Brutalno. Napadnut...

Dalje u tekstu, još jedna nebuloza. Izmislili su da neko Srbiju naziva genocidnom tvorevinom, a Srbe genocidnim narodom.

- Decenijama se Srbi bore protiv narativa da su genocidan narod, a Srbija genocidna tvorevina. Vučić, kao ni čitava javnost naše zemlje nikada nisu osporavali da se u Srebrenici dogodio stravičan zločin koji je bio posljedica rata, ali nikada nećemo prihvatiti odgovornost za nešto što pokušavaju da nam nametnu kao genocid i to je ono protiv čega se godinama Aleksandar Vučić bori, stoji u tekstu.

Kurir.rs već danima radi kampanju u kojoj na sve načine pokušavaju ocrniti riječ genocid, i ponuditi alternativne izraze. Uz to, vrše javni linč na svakoga ko u javnom prostoru u Srbiji nazove "strašni zločin" u Srebrenici pravim imenom - genocidom!

B92 nije nimalo odstupao od svojih kolega sa Informera i Kurira. Sva tri medija su prenijela tekst sa portala Danas koji nosi naslov "Patriotkinja Staša Zajović ulazi u udžbenike, znajte to", te izvrijeđala autore, medij i studente koji protestuju protiv režima u Srbiji. U tekstu Danas.rs prenosi se saopćenje Žena u crnom, koje se bore za istinu o genocidu u Srebrenici. Bio je to dovoljan povod da ih režimski mediji brutalno izvrijeđaju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Sramno; Blokaderi preko 'Danasa' poručuju: Srbija da prizna genocid u Srebrenici! FOTO/VIDEO" - naslov je teksta na B92.

U tekstu "Na današnji dan", 11. juli su opisali kao dan kada su bosanski Srbi zauzeli su Srebrenicu, a potom Žepu.

"Više od 30.000 ljudi, uglavnom žena i dece, prebačeno je na teritoriju pod kontrolom vlade u Sarajevu. Snage bosanskih Srba optužene su kasnije da su na tom području izvršile ratni zločin i da je ubijeno oko 8.000 bosanskih Muslimana," stoji u tekstu.

Nasuprot ovim medijima, postoje i oni koji nazivaju stvari pravim imenom. Među njima je Danas.rs koji je na objektivan, kritički i zdravorazuman način pristupio temi genocida u Srebrenici. 

- Danas 30 godina od genocida u Srebrenici: „Poricanje zločina državna politika Republike Srpske i Srbije, naslov je jednog od mnogobrojnih tekstova Danas.rs na temu genocida u Srebrenici.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Objektivno i zdravorazumno je ovoj temi pristupio i novosadski 021.rs. U tekstovima o genocidu u Srebrenici nisu se libili koristiti izraz genocid i ukazati na ono što se zaista dogodilo.

Napomena - ovo su samo neki od medija koji su pisali o genocidu u Srebrenici. Postoji još mnogo onih koji su nastojali relativizirati zločine, "razapeti" one koji nazivaju stvari pravim imenom, ali i onih koji objektivno pristupaju ovoj temi.