(FOTO) Mami suze: Otvoren ''Sarajevski spomenar'', dirljiv spomenik najnevinijim žrtvama rata
Danas je u Sarajevu svečano otvorena stalna postavka pod nazivom “Sarajevski spomenar”, posvećena poginuloj djeci opkoljenog Sarajeva. Ceremonija je održana u 11 sati na adresi Džidžikovac 3, čime je Sarajevo dobilo posebno mjesto sjećanja na najmlađe žrtve opsade iz perioda 1992-1995.
Izložba je realizirana u saradnji sa Udruženjem roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva, a njen cilj je trajno očuvanje sjećanja na stradanja djece koja su ubijena od strane agresorske vojske tokom brutalne opsade grada.
Glavna realizatorica projekta Elma Hodžić obratila se javnosti izrazivši veliko zadovoljstvo projektom koji je donio jednu novu dimenziju baštini sjećanja na nevino stradalu djecu Sarajeva:
- Obećavamo vam da smo otvorili svaku svesku, pažljivo analizirali svaki zapis i potrudili se da od zaborava otrgnemo svaki glas, priču, uspomenu, potpuno svjesni koliko je važno da kroz ovu izložbu pokažemo potencijal ubijene djece, kreativaca i sanjara koji se, oboreni prije vremena, nisu stigli dovoljno izraziti, rekla je Elma Hodžić.
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva Fikret Grabovica imao je samo riječi hvale za neumoran i nesebičan rad tima koji je upriličio ovaj projekat, kao i sve koji su ga potpomogli:
- Kratko ću reći koliko nama roditeljima ovaj projekat znači. Mislim da to ne mogu iskazati riječima, kazao je Grabovica.
- Ovo će biti jedan trajni svjedok jedne istine iz devedesetih godina - ne samo o stradanju i brutalnom ubijanju naše djece - već i o tim malim herojima koji su u to vrijeme imali snage, imali svijesti, razuma da pišu takve komentare i pisma, u što ćete se uvjeriti kad budete postavku obilazili, da je to zaista nevjerovatno, dodao je. Također je izrazio veliku zahvalnost timu koji je neumorno radio na ovom projektu kao i svima koji su doprinijeli njegovoj realizaciji.
Izložba je koncipirana kao niz ladica u kojima su lični predmeti ubijene djece koje su porodice donirale izložbi. Na zidovima su dječiji likovni i pismeni uratci a u posebnoj komori rotiraju se fotografije ubijene djece. Važno je napomenuti da je izložba prilično potresnog karaktera te da je i samo otvaranje za mnoge bilo veoma emocionalno.
Istraživački rad i koncept postavke kreirao je tim Historijskog muzeja Bosne i Hercegovine, dok je vizualno i prostorno oblikovanje, kao i umjetničku direkciju, osmislila Samina Tanović. U realizaciji su učestvovale studentice Akademije likovnih umjetnosti: Una Mazrak, Kristina Krunić, Martina Reč i Sajra Zulčić, pod mentorstvom profesora mr. Bojana Hadžihalilovića i više asistentice Vanese Prodanović Durmišević.
Produkciju izložbe osigurala je JU Gradski muzeji, uz podršku Grada Sarajeva.