Lučka: Dodik i Stanivuković dali su alibi huliganima za njihov napad
U Banjoj luci se 18. marta dogodio napad na pripadnike LGBT+ populacije, kao i na one koji ih podržavaju. O detaljima napada, u kojem su povrijeđene tri osobe, do sada je sve rečeno.
Reakcije dvojice najodgovornijih ljudi, predsjednika RS-a Milorada Dodika i gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića uoči napada us bile prilično zapaljive, dok je osuda samog napada bila jako blaga.
Direktor Banjalučkog centra za ljudska prava Dejan Lučka je u intervjuu za Oslobođenje dao svoje viđenje odgovrnosti spoemnutog dvojca.
- Na društvenim mrežama i u generalnoj javnosti je danima pred napad stvorena atmosfera straha za pripadnike LGBT+ populacije i one koji podržavaju njihova prava, i to kroz govor mržnje i njeno podsticanje u javnosti. I Dodik i Stanivuković su svojim izjavama doprinijeli širenju te mržnje, jer su stvorili okvir i dali alibi za fizičke napade na ljude samo zbog njihove seksualne orijentacije ili pretpostavljene seksualne orijentacije. Njihova mlaka reakcija i dan nakon toga upućuje na to da su vrlo dobro znali šta rade i kako postupaju u danima pred napad na aktiviste, kazao je Lučka.
Cijeli intervju sa Dejanom Lučkom možete pročitati u printanom izdanju Oslobođenja.