Lokalna samouprava "u rasulu" zbog državne imovine - "Grcamo u blatu, ne možemo ništa"

Stjepan Dujo/

Zastoj i u Novom Travniku, zahtjevi investitora su u ladicama

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Godine rasparčavanja, otuđivanja, preknjižavanja i zloupotreba bez odgovornosti. Bosna i Hercegovina još nema konkretan odgovor na pitanje državne imovine. U bh. entitetima se, dakako, na državnu imovinu potpuno različito gleda.

Polovično rješenje

Za člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića (SDP) državna imovina reflektira državnost, suverenitet i teritorijalni integritet koji pripada isključivo državi BiH, a ne entitetima. Za Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i SNSD-a, nema nedoumica - imovina pripada entitetima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pokušaji da se raspetlja klupko državne imovine su propali. Među bh. liderima brojni su oni koji se nadaju da će višegodišnji zastoj i politička mrcvarenja oko državne imovine okončati visoki predstavnik. Hoće li? Za sada nema namjeru.

Visoki predstavnik Christian Schmidt izjavio je krajem prošle godine da ne želi nametati pravila u vezi s pitanjem državne imovine, pa je pozvao Parlamentarnu skupštinu da radi na donošenju državnog zakona.

Radovi na izgradnji magistralne ceste Stolac - Neum izvode se u skladu s planiranom dinamikom, a kompletna dionica dužine 36 kilometara podjeljena je na sedam lotova. Nedavno su okončani radovi na dionici Stari Neum - Broćanac (dugačka 12 kilometara), a trenutno se radi na dionici Broćanac - Prapratnica, uključujući i radove na raskrsnicama Babin Do i Oskrušnica. Izvođač je kompanija Strabag AG, a vrijednost ugovora je 10.309.959,74 maraka. Predviđeni rok za završetak je juli ove godine. (Željko Milicevic - Anadolu Agency)/Željko Milicevic

Investicije su stopirane zbog suprotnih stavova o državnoj imovini/Anadolija

Radi li?! Ne. Politička kriza udaljila je ionako udaljene stavove.

I dok su svjetla reflektora uperena na bh. entitet Republika Srpska, pokušaji uzurpacije državne imovine, pa i prisvajanja ima i u Federaciji BiH. Šume, vode, zemljište, ali i more, imaju svoju cijenu, pa i nove vlasnike.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Imamo zahtjeve investitora, ali su nam aktivnosti onemogućene zbog zabrane raspolaganja državnom imovinom, kaže Dujo

Iz OHR-a su više puta podvukli da je zabranjena bilo kakva prodaja ili drugi oblik raspolaganja državnom imovinom. Dakle, prenosa vlasništva nad državnom imovinom, sve dok se o tome ne donese regulativa u institucijama BiH, ne bi smjelo biti. Rezultat svega je zastoj. O dogovoru ovise brojne investicije u BiH.

U Oslobođenju smo već pisali da iz Gradske uprave Mostara traže hitno rješavanje pitanja državne imovine. Navode da su njihovi projekti, među njima izgradnja solarne elektrane od 50 mw, u zastoju. Česte su kritike zbog načina na koji gradska vlast Mostara i kantonalna vlast HNK-a upravljaju projektima solarnih elektrana na državnom zemljištu, pa ima i onih koji kažu da sada gradonačelnik Mostara Mario Kordić pravda uzurpaciju državnog zemljišta?!

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Kordic i Zambelli/

Mario Kordić je razgovarao sa zamjenikom visokog predstavnika u BiH

Zamjenika visokog predstavnika u BiH, ujedno i šefa Odjela za politička pitanja OHR-a Mirka Zambellija upoznao je sa problemima sa kojima se lokalna zajednica suočava zbog odluke visokog predstavnika o zabrani raspolaganja državnim zemljištem, ali i kasnije odluke Ustavnog suda.

Te su odluke, tvrdi Kordić, zaustavile razvoj grada i rast budžeta, jer su usporeni ili potpuno zaustavljeni mnogi projekti, uključujući i privatne investicije.

- U komunikaciji smo sa višim razinama vlasti, pokušavamo lobirati i objasniti koliki je to problem za lokalne zajednice i da je donošenje zakona o građevinskom zemljištu na nivou FBiH jako bitno. Relaksirao bi ovu priču i osigurao da nastavimo dalje sa investicijama. Rješenje će biti kompletno kad se donese zakon o državnoj imovini. Politički uvjeti trenutno nisu takvi da bismo mogli ubrzo očekivati takav epilog, izjavio je Kordić.

U javnosti se govori da više od 300 projekata ne može biti realizirano zbog problema s državnom imovinom. Zastoj i u Novom Travniku.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ključ u bravu

- Nemamo konkretnih odgovora, ima naznaka da bi se mogao donijeti zakon o građevinskom zemljištu FBiH, koji bi riješio pitanje raspolaganja imovinom, u konkretnom slučaju za poslovne zone i građevinsko zemljište, a kakav problem mi imamo u Novom Travniku. Kod investitora postoji želja za ulaganjem, a imamo i zahtjeve. Međutim, bilo kakva aktivnost nam je onemogućena, s obzirom na zabranu raspolaganja državnom imovinom. Svakim danom je sve teže i teže pokrenuti bilo kakvu gradnju, referenti u zemljišnoknjižnim odjelima odbijaju izmjene naziva vlasnika u zemljišnim knjigama. Grcamo u blatu neriješenih predmeta, tražimo na lokalnoj razini rješenja za mlade ljude, a ova razvojna politika nam je zatvorena i ne možemo dalje. Možemo staviti ključ u bravu u jedinicama lokalne samouprave, jer ništa ne možemo progresivno i produktivno raditi, rekao je Stjepan Dujo, gradonačelnik Novog Travnika, za naš list.

Dnevnik O kanala u cjelosti pogledajte u nastavku: