Ljudi tek sada otkrivaju šta Google znači: Greška u kucanju koja je promijenila svijet

Google podaci prebacivanje podataka/
Foto: Ilustracija/Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Google je postigao ono što je rijetko kojoj kompaniji pošlo za rukom – njihovo ime postalo je sinonim za radnju koju njihov proizvod obavlja. Umjesto da kažete „pretraži to“, uobičajeno je čuti „izguglaj to“, čak i kada osoba kojoj to kažete možda zapravo pretražuje na Bingu.

Google, međutim, nije uvijek bio Google. Kada su Larry Page i Sergey Brin 1996. godine započeli projekt, smjestivši ga na servere Univerziteta Stanford, pretraživač se zvao „Backrub“. Ime je poteklo iz činjenice da se pretraživač fokusirao na „povratne linkove“ (backlinks) na internetu, tj. na to kako se web stranice međusobno povezuju, odakle dolaze informacije, koje stranice su pouzdane i na kojim temama, te je pokušavao da ih rangira u rezultatima pretrage. Već godinu kasnije, na sreću, shvatili su da ime treba promijeniti, pa tako danas, skoro 30 godina kasnije, ne moramo govoriti ljudima da „Backrubaju“ teme o kojima ništa ne znaju. Novo ime na kojem su se zaustavili bilo je Google.

Ali šta „Google“ uopće znači? Ako to izguglate na Googleu, prva informacija na koju ćete najvjerovatnije naići (mada se rezultati razlikuju za svakoga) tvrdi da skraćenica znači „Global Organization of Oriented Group Language of Earth“. Ipak, prema informacijama sa službene Googleove stranice i svjedočenjima onih koji su prisustvovali sesijama gdje se odlučivalo o imenu, to nije tačno.

- Sean [Anderson] i Larry [Page] bili su u kancelariji, pisali po bijeloj tabli, pokušavajući smisliti dobro ime – nešto što bi se odnosilo na indeksiranje ogromne količine podataka“, objašnjava računarac sa Stanforda David Koller. „Sean je usmeno predložio riječ ‘googolplex’, a Larry je odgovorio skraćenim oblikom ‘googol’ (oba pojma označavaju veoma velike brojeve).

Anderson je „izbackrubao“ (vidite koliko je to loše ime?) da provjeri je li domena slobodna i napravio historijsku grešku.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Sean nije bio nepogrešiv u spelovanju, pa je greškom pretražio naziv napisan kao ‘google.com’, i otkrio da je domen slobodan. Larryju se ime svidjelo i već nekoliko sati kasnije registrirao je domen ‘google.com’ za sebe i Sergeya (domena je službeno registrovana 15. septembra 1997. godine).“

„Googol“ znači 1 × 10¹⁰⁰, odnosno broj 1 praćen sa stotinu nula, a prema Googleu, taj pojam odražava njihovu misiju „da organiziraju naizgled beskonačnu količinu informacija na webu“.