"Kupovina vremena" - Profesor ekonomije analizirao jutrošnji sastanak oko minimalne plate

Željko Šain/

Šain: Rješenje je cjelovita fiskalna reforma

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Minimalna plata ostaje 1.000 KM, a Vlada Federacije BiH se obavezala da će napraviti odluku kojom će poslodavcima biti refundirana razlika poreza koji će plaćati na spomenuti iznos plate.

Čini se da su i Vlada i poslodavci “spustili loptu”, pa je tako Vlada obećala pomoć, a poslodavci poručili da treba sačuvati radna mjesta.

Plan do ponedjeljka

Stručnjaci, ipak, upozoravaju da su se nakon prvih šokantnih i ultimativnih odluka Vlade “glave malo ohladile”, ali da problem nije riješen.

Safudin Čengić, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća, rekao je nakon sjednice ovog tijela da su poslodavci tražili da se oslobode dijela poreza na doprinose, odnosno da se oporezuje samo 700 KM, međutim iz Vlade su objasnili da se to ne može regulisati ni uredbom ni odlukom, već samo izmjenom Zakona o doprinosima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Vlada će na sljedećoj sjednici donijeti plan kako osloboditi poslodavce dijela poreza na dohodak, ističe Čengić, te dodaje da je cilj sačuvati radna mjesta.

I dok se poslodavci, sindikati i Vlada dogovaraju, od 1. januara porasle su cijene hljeba, mesa, mlijeka, brašna...

Naredna sjednica ESV-a je u ponedjeljak, a Vlada je na sebe preuzela obavezu da će do sjednice skrojiti prijedlog. Danas u pitanje nije doveden iznos minimalne plaće, ali je dogovoreno da treba donijeti set fiskalnih zakona.

- Bez toga nema pravednog rješenja. Sve i da se fiskalni zakoni donesu sad ili u martu, njihova primjena neće krenuti do 1. januara 2026, rekao je Čengić nakon sjednice ESV-a.

Željko Šain, profesor ekonomije, za Oslobođenje ističe da je ovo što je jučer dogovoreno na sjednici ESV-a prvi korak da se traga za pravim rješenjem.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- To što su poslodavci prihvatili da minimalac bude 1.000 KM, znači da se one ishitrene izjave o otpuštanjima neće ostvariti, jer vrlo je teško naći novog radnika, a nikome se ne gasi njegova djelatnost. S druge strane, Vlada je “popustila” i obećala tražiti rješenje za neke fiskalne izdatke kako bi olakšala poslodavcima da smanje taj veliki udar na njihove iznose plaćanja doprinosa, objašnjava Šain.

Ističe kako je očito da se kupuje vrijeme da bi se našlo racionalnije rješenje, jer prethodno rješenje nije bilo dobro ni za koga.

Kupovina vremena

- Na ovaj način se ne rješava suštinski problem, to je samo kupovina vremena i eventualnog socijalnog mira kako ne bi došlo do nekih većih neželjenih posljedica, naglašava Šain i potcrtava da je rješenje u cjelovitoj fiskalnoj reformi.

- Bez rješavanja ukupnog novčanog toka priliva i odliva novčanih sredstava svakog zainteresiranog subjekta u ovome procesu nema mira ni prosperiteta, zaključuje Šain.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vlada Federacije BiH je 31. decembra 2024. donijela odluku prema kojoj će najniža plata iznositi 1.000 maraka, a također odlučeno je da će se ta odluka primjenjivati od 1. januara do 31. decembra 2025. Time je minimalac u FBiH povećan za 381 marku.

Najavljeno je da će Vlada obrtnicima i malim preduzećima uplaćivati subvencije za doprinose, a kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate i primanja.

Iako više nema dileme oko iznosa minimalne plaće, čini se da će fokus u narednim danima biti na Parlamentu i mogućoj sjednici na kojoj bi se trebalo razgovarati o setu fiskalnih zakona.