Kriminal i pravosuđe: Kako su tužioci iz BiH otkriveni u Sky kriptama?

Nataša Miljanović Zubac: Rute za šverc su poznate svima
Ne iznenađuje me što moje objave prate inspektori MUP-a Republike Srpske. Moram naglasiti da me ne prate samo oni već i pripadnici drugih agencija i tužilaštava širom BiH. Suštinski problem nije u inspektorima, jer su oni bez podrške sistema potpuno nemoćni.
Odgovornost leži na menadžmentima tih institucija. Sve što govorim, potkrijepljeno je informacijama upravo iz tih krugova.
Ovo u razgovoru za Oslobođenje kaže novinarka Nataša Miljanović Zubac, koja godinama piše o vezama narkokartela i švercerske mafije sa političkim vrhovima Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Zbog tekstova koje je pisala više puta joj je prijećeno smrću, ali ona, uprkos tome, do danas nije dobila adekvatnu zaštitu i život joj je iz dana u dan ugrožen.
Šta Vas, zapravo, motiviše da radite posao koji je itekako opasan?
- Istraživačkim novinarstvom bavim se decenijama. Kada sam odlučila da krenem tim putem, cilj mi je bio jasan – da doprinesem stvaranju sigurnijeg i dostojanstvenijeg društva za život.
Crnogorci rade
Iako sam bila izložena brojnim prijetnjama, pokušajima diskreditacije i pretrpjela niz krivičnih djela (od kojih nijedno nije riješeno) - ostala sam dosljedna. Svaki budući napad rezultiraće novim informacijama – i to sadržajnim i potkrijepljenim. Zašto i dalje istrajavam? Jednostavno – ako mogu učiniti nešto za buduće generacije, uradiću.
Vjerujete li da ćete ikada dobiti zaštitu kakva Vam treba?
- Nemam iluzije da ću dobiti zaštitu kakva mi zaista treba. Ne mislim na ličnu, nego na sistemsku zaštitu. Nažalost, lično sam se uvjerila ko sve sjedi u institucijama koje bi trebalo da štite građane. Najbolje to oslikavaju poruke zaposlenih iz tih institucija, u kojima priznaju da mi je život ugrožen, ali da nemaju zakonski okvir da reaguju. Zanimljivo kako se taj “zakonski okvir” brzo pronađe kada su u pitanju sudije, tužioci ili advokati. Neki bi me, čini se, radije vidjeli mrtvu nego zaštićenu.
Da li ste bar u Crnoj Gori naišli na otvorena vrata kada je riječ o policiji i tužilaštvima?
- U Crnoj Gori sam, za razliku od BiH, naišla na otvorena vrata i potpuno razumijevanje. Tokom svake posjete imam zaštitu nadležnih institucija – od ulaska na granicu, pa do povratka. Na čelu Uprave policije Crne Gore nalazi se Lazar Šćepanović – čovjek koji je, dok je bio operativac u prethodnim sazivima MUP-a CG, dok je DPS bio na vlasti, pisao službene zabilješke o švercu cigareta, droge i drugih kriminalnih aktivnosti, zbog čega je bio na udaru kriminogenih struktura MUP-a te zemlje.
Danas su neki od njih iza rešetaka, a biće ih još. Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Danilo Šaranović, zajedno sa svojim timom, donio je novi pravilnik o provjeri policijskih službenika (vetting), koji uključuje procjenu bezbjednosnih prijetnji i nesrazmjerne imovine. Svoj profesionalizam pokazuju i šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković, kao i glavni tužilac Specijalnog tužilaštva Vladimir Novović. Dok oni u Crnoj Gori rade svoj posao, kod nas predmeti i imena čame u fiokama – zapečaćeni u Sky kriptama.
Kako očekivati da se bilo šta pokrene ako se u Sky aplikacijama, kako navodite, nalaze sami vrhovi policijskih agencija u BiH?
- Transparentnošću, pritiskom javnosti i ostavljanjem pisanih tragova u institucijama. To je prvi korak ka unutrašnjem čišćenju sistema – i to upravo radim. Ali, za dublje promjene potrebna je reforma bezbjednosnog sektora i iskrena politička volja. Opozicija često nudi samo deklarativne, opšte, mlake stavove, bez konkretnih imena i dokaza. Kada sam ja u pitanju, vlada potpuna tišina – i razlozi za to su i više nego jasni.
Da li se u Sky prepiskama pominju i tužioci u BiH?
- Apsolutno. Sky komunikacije prepune su imena tužilaca, sudija, pripadnika bezbjednosnih službi iz RS-a i BiH, ali i drugih lica iz javnog života. Posebno ističem one tužioce iz RS-a koji godinama ostaju nijemi, gluvi i slijepi na kriminal u sopstvenim redovima. Nadam se da će uskoro mnogi stanovi biti razotkriveni.... Oni vrlo dobro znaju na koga i na šta mislim. Mnogi će se prepoznati.
Kako je moguće da žena snimi puteve kojima droga ulazi u državu i da baš niko ne reaguje na to?
- Odgovoriću pitanjem: kako je moguće da oprema za videonadzor, uključujući kamere i optički kabl već 14 mjeseci stoji neiskorišćena u kutijama iako bi njena instalacija spriječila autošverc između BiH i Crne Gore na pravcu Gacko - Plužine? Zašto neki tužioci čekaju famozne original kripte koje već posjeduju kako bi priveli odgovorne – među kojima su i pripadnici MUP-a RS-a? Da li se čeka politički momenat za hapšenja? To su pitanja za njih. I oni će se, bez sumnje, prepoznati.
O kojim količinama droge se tu radi? I da li se rute kojima se ona kreće neprestano mijenjaju ili su stalno iste?
- Rute za šverc su poznate svima – i građanima i institucijama. Trenutno se radi o manjim količinama droge, ali ranije su transportovane desetine i stotine kilograma, u zavisnosti od vrste – marihuana, kokain.
Kreću objave
Neću dugo čekati da institucije počnu da rade svoj posao. Sve što znam – objaviću. Kao što objavljujem i slučaj višestrukog plaćenog ubice Milivoja Lovrenovića iz Gradiške i njegovih saradnika. Sve to već godinama čeka spremno u ladicama institucija – uključujući imena kriminalaca, advokata, službenika Ministarstva pravde BiH, pripadnika MUP-a RS-a, OBABiH i mnogih drugih.