Košarac ruši besplatan elektronski potpis: "Očigledno je da SNSD primjenjuje staru strategiju"

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac tražio je da se Prijedlog odluke o visini naknade za izdavanje kvalifikovane potvrde kojom će se omogućiti upotreba sigurnog elektronskog potpisa u našoj zemlji ponovo skine sa dnevnog reda sjednice Savjeta ministara BiH. Rad Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) na aktivnostima uvođenja elektronskog potpisa tako je i dalje blokiran.
Dodikovi ljudi
Usvajanje ove odluke ključno je za početak upotrebe elektronskog potpisa. Za taj posao nadležna je IDDEEA, koja je stvorila sve preduslove za primjenu ovog sistema, ali politika je još jednom umiješala prste u odlučivanje. Naime, pojedinci iz vrha vlasti u Republici Srpskoj bi željeli da ovaj posao preuzme novoosnovana Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije RS-a, na čijem se čelu nalazi Dragan Višnjić, bivši savjetnik Milorada Dodika.
U Upravnom odboru ove agencije sjedi i bivši direktor IDDEEA Siniša Macan, koji je sada zaposlen u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS-a. Podsjećamo da je Macan bio hapšen zbog sumnji u zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja u vrijeme dok je bio na čelu IDDEEA, kao i za pranje novca u slučaju poslovanja s kompanijom Mühlbauer, kojoj je dodijeljen posao za nabavku pasoša i drugih ličnih dokumenata.
I dok bi IDDEEA upotrebu elektronskog potpisa za građane BiH omogućila u okviru cijene od 18 KM, koliko se sada plaća za izdavanje lične karte, u Republici Srpskoj planiraju elektronski potpis naplaćivati 150 KM za fizička lica, a za pravna 1.000 maraka. Ministar odbrane BiH i zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Zukan Helez kazao je da Košarac svoj zahtjev pravda neslaganjem MUP-a RS-a s odlukom IDDEEA.
- Košarac je kazao da traži povlačenje te odluke s dnevnog reda, jer prema njegovim tvrdnjama za tu odluku nema saglasnosti MUP-a RS-a iako sam ja ukazao na to da u ovom slučaju nisu potrebna mišljenja nižih organa vlasti, jer imamo državne zakone kojih se moramo pridržavati i provoditi ih. Koliko sam ja vidio u materijalima, IDDEEA je dostavila sva neophodna mišljenja u vezi s ovom odlukom, kazao je Helez.
Direktor IDDEEA Almir Badnjević kaže za Oslobođenje da je odluka Savjeta ministara BiH takva kakva je i da on ne može da komentariše razloge za donošenje te odluke. On ističe da se o Zakonu o ličnoj karti navodi da su sertifikati neophodni i da je IDDEEA uradila sve što je trebala da uradi.
- Unosimo od juna sertifikate. Ne znam zašto se ne donosi odluka o naknadi. Mi smo predložili da ta naknada bude nula maraka. Sva ministarstva su dostavila mišljenja. Sve smo uradili što treba. Građani su oštećeni. Ispunjene su sve procedure i sad samo Savjet ministara to treba da potvrdi. Da li će i kad će - ne znam, govori Badnjević.
Član Glavnog odbora SDS-a Aleksandra Pandurević za naše novine kaže kako je Zakon o elektronskom potpisu svojevremeno usvojen na prijedlog Nikole Špirića (SNSD). To je, dodaje ona, zakon iza kojeg je stajao SNSD i koji je usvojen glasovima SNSD-a. Ona podsjeća da je zakon usvojen jednoglasno u Domu naroda, a u Predstavničkom domu su svi poslanici iz Republike Srpske glasali za njega.
- Očigledno je da SNSD primjenjuje staru strategiju: diži frku kada je finansijski interes u pitanju. Jasno je da neka od dvorskih firmi treba da dobije ovaj tender. Ovo je borba za plijen. Oni su se u Planu reforme hvalili Zakonom o elektronskom potpisu. Čak su najavljivali novi zakon na nivou BiH, a to je zakon o elektronskom identitetu, dodaje Pandurević.
Ona kaže kako je SNSD prihvatio nadležno tijelo za cijelu zemlju i uvođenje digitalnog identiteta zakonom na nivou države. Pandurević smatra kako je SNSD svojevremeno uradio ono čime danas želi da trguje.
- Sasvim je sigurno da SNSD želi da neka od preregistrovanih dvorskih firmi dobije taj posao. Nema nikakve sumnje da će učiniti sve da se tender dodijeli nekoj od tih kompanija. Ne postoji niti jedan drugi razlog za obaranje ovog zakona osim tog, ističe Aleksandra Pandurević.
Direktive EU
S obzirom na to da je Ministarstvo civilnih poslova BiH za sve tačke dnevnog reda koje se odnose na elektronski potpis, izvještaj o radu te agencije, nabavku specijalizovanih vozila, te deblokadu izgradnje zgrade IDDEEA dostavilo uredne materijale i mišljenja, ove tačke će se ponovo naći na prijedlogu dnevnog reda već naredne sjednice Savjeta ministara BiH.
Podršku IDDEEA u digitalizaciji dali su i predstavnici međunarodne zajednice u BiH. Iz Republike Srpske osporavaju nadležnost IDDEEA za ovaj posao iako državna agencija ima sve sertifikate kao ovjerivač.
- Zakon o digitalnom potpisu iz 2006. godine treba unaprijediti i to će biti jedan od mojih sljedećih napora da na državnom nivou dogovorimo usvajanje tog zakona, koji će u potpunosti biti u saglasnosti sa EU direktivama. Međutim, i važeći zakon nam dozvoljava da krenemo u digitalnu transformaciju, rekao je nedavno državni ministar komunikacija i saobraćaja Edin Forto.