Kontroverze zbog nove uredbe: "Najave Vlade FBiH očito su bezočne laži, teško je ostati pristojan"

mostar protesti pravosuđe/
Novogodišnja uredba o minimalnim plaćama sačekat će 2025.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Improvizacija nasilu ili nešto drugo? Uredba Vlade Federacije BiH o pomoći zaposlenima s minimalnim plaćama izazvala je mnogo kontroverzi, iako još nije ugledala svjetlo dana.

Ekonomski stručnjaci smatraju da je ovo pokušaj Vlade da dobije formalno pokriće za neozbiljnu odluku koja je za svaku osudu, a poslodavci očekuju cjelovito rješenje, jer je uredba privremenog karaktera. Federacija BiH je juče, napokon, dobila novi saziv Ekonomsko-socijalnog vijeća. Na čelu ovog tijela u narednom periodu biće Safudin Čengić.

Neobjašnjiva odluka

Iako je Ekonomsko-socijalnom vijeću jedan od partnera Vlada FBiH, juče predstavnici ESV-a nisu dobili na uvid uredbu Vlade koja se odnosi na isplatu pomoći od strane poslodavca radnicima sa najnižom plaćom u Federaciji.

Edhem Biber, bivši predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća, kazao je da je sjednica ovog tijela zakazana za ponedjeljak, te da bi se na njoj trebala razmatrati pomenuta uredba.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Inače, Uredba koju je donijela Vlada FBiH, a koja je bila pod velom tajne, trebala bi da stupi na snagu 1. januara 2025. godine.

Safudin Čengić, novoimenovani predsjedavajući Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, ističe da uredbu još nisu vidjeli, ali da će ona stupiti na snagu 1. januara. Međutim, u kojem obliku, on to još ne zna.

“Očekujemo da Vlada FBiH donese zakone o plaćama i doprinosima u FBiH i svakako podržavamo da se omogući bolji status radnicima, ali ćemo to u ponedjeljak dogovarati sa partnerima”, rekao je Čengić.

image

Safudin Čengić: O svemu ćemo se dogovarati s partnerima/Senad Gubelić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Igor Gavran, ekonomski analitičar, ističe da je ovo apsurdni pokušaj Vlade da dobije formalno pokriće za svoju neozbiljnu diletantsku i skoro neobjašnjivu odluku.

“Pokriće da umjesto vlastitih najava (koje su sad očito znači bile bezočne laži), prvo o cjelovitim fiskalnim reformama, pa onda makar izmjenama zakona, završe na nekoj skrivenoj uredbi koju izgleda namjeravaju objaviti u novogodišnjoj noći ili kasnije, potpuno ignorišući potrebe privrede da se pripremi, a slobodno mogu reći i zdrav razum. Jednostavno je teško ostati pristojan kada se komentarišu ovi potezi koji su za rubriku vjerovali ili ne, da se tako postupa s ovako važnim pitanjima, kao što su primanja radnika i troškovi poslovanja privrede”, kaže Gavran.

Tvrdi da, kako god “ovaj cirkus” završio, to nije fiskalna reforma i vrijedno je svake osude.

“Ovo je trebala biti centralna tema Vlade od njenog formiranja, a ne nešto što se u pet minuta prije Nove godine improvizuje na silu”, poručuje Gavran.

U članu 2. ove uredbe, do čijeg teksta su došli pojedini mediji, kaže se da pravo na isplatu i korištenje olakšice, usljed uvećanih troškova života, ima lice koje ima zasnovan radni odnos sa poslodavcem u skladu sa članom 4. Zakona o radu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pravo na isplatu pomoći usljed uvećanih troškova života imaju poslodavci koji ispunjavaju sljedeće uslove: “Registrovani su kao pravna lica ili samostalni poduzetnici i zapošljavaju lica, redovno isplaćuju plaće i uplaćuju doprinose za zaposlene u skladu sa važećim propisima, nemaju neizmirene obaveze po osnovu poreza i doprinosa kao i izuzetno, ukoliko su zaključili sporazum sa Poreznom upravom Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Porezna uprava) o odgodi ili plaćanju obaveza u ratama u skladu sa posebnim propisima koji ovo reguliraju”, navodi se.

U članu 3. stoji da se visina pomoći, na osnovu ove uredbe, određuje mjesečno u fiksnom iznosu i to: 200 KM za zaposlenike koji primaju najnižu plaću u skladu sa propisima o najnižoj plaći i 150 KM za sve ostale zaposlenike.

Dijelovi uredbe

Navodi se da poslodavac koji u periodu važenja ove uredbe, počevši od 1. 2. 2025. godine, isplati najnižu plaću u skladu sa propisima o najnižoj plaći u iznosu 15% i više u odnosu na plaću za januar 2025. godine “ima pravo na uvećani iznos pomoći iz stava (1) u iznosu od 400 KM mjesečno/po zaposleniku, s tim da ukupan iznos isplaćene pomoći ne smije preći iznos od 4.800 KM u 2025. godini”.

Poslodavac može isplatiti pomoć iz ovog člana, u periodu od dana stupanja na snagu ove uredbe do dana prestanka važenja ove uredbe, u skladu sa finansijskim mogućnostima i u skladu sa pravilima propisanim ovom uredbom.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Osim toga, kako je navedeno, poslodavac ne može primijeniti odredbe uredbe na način da radniku umanji plaću koju je imao prije stupanja na snagu ovog dokumenta.

Ukupna mjesečna primanja zaposlenika koja obuhvataju neto plaću sa porezom i zakonom definirane naknade za topli obrok, prevoz i pomoć propisanu ovom uredbom, mogućnostima i u skladu sa pravilima propisanim ovom uredbom; ukupna mjesečna primanja zaposlenika koja obuhvataju: neto plaću sa porezom i zakonom definirane naknade za topli obrok, prevoz i pomoć propisanu ovom uredbom ne smiju biti niža od 1.200 KM od januara 2025. godine.