Konferencija u Parlamentu BiH: Ne smijemo pasti na ispitu Srebrenice

“Promemorija 30. godišnjice genocida u Srebrenici” u Parlamentu BiH/Senad Gubelić
U Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine održan je okrugli stol “Promemorija 30. godišnjice genocida u Srebrenici”, u organizaciji Mješovitog kluba poslanika Predstavničkog doma PSBiH.
U fokusu skupa bio je značaj historijskog i institucionalnog pamćenja genocida, kao i važnost Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 78/282, usvojene 23. maja 2024. Poseban akcenat stavljen je na ulogu ove rezolucije u borbi protiv poricanja i revizionizma.
Reporter i djevojčica
Na skupu su, osim poslanika tog kluba Šemsudina Mehmedovića i Jasmina Emrića, učestvovale preživjele žrtve genocida, relevantni predavači, te predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, nevladinog sektora i medija.
Prvo, ali i najemotivnije obraćanje iznio je preživjeli genocida u Srebrenici Sadik Ahmetović, koji je govorio o pričama i svjedočanstvima iz Srebrenice i okoline. Posebno potresna je bila priča o reporteru iz Velike Britanije kojeg su zbrinuli u vojnoj ambulanti i koji je potom evakuisan UN-ovim helikopterom. Prilikom evakuacije, otac je stajao sa djevojčicom od pet godina, čekajući da se čekrk spusti još jednom i izvuče djevojčicu iz Srebrenice. Čekrk koji se nikada nije spustio.
- Mislili smo da možemo evakuisati djevojčicu, koja je bila ranjena i imala opekotine po tijelu, rekao je Ahmetović.
U drugom dijelu izlaganja postavio je možda i najvažnije pitanje koje se tiče budućnosti.
- Šta će biti sa Srebrenicom za pet ili deset godina? Šta je nama danas Srebrenica, gdje je ona u našoj budućnosti? Ako na to pitanje nemamo odgovor, nemamo ni budućnost, poručio je.
Dr. Zilha Mastalić-Košuta je pričala o ključnim događajima koji su doveli do genocida u Srebrenici. Istakla je važnost razgovora o direktivama i naređenjima, kako vojnim, tako i političkim koji su dolazili od ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Istakla je da UN-ova Rezolucija o Srebrenici predstavlja doprinos međunarodne zajednice Bosni i Hercegovini, te da ona mora biti trajno upozorenje i lekcija čovječanstvu, lekcija da se više nikad i nigdje ne ponovi.
- Negatori moraju da se pomire sa činjenicama, zaključila je Mastalić-Košuta.
NATO je lijek
Skupu se obratio i Amir Ahmić, bivši oficir za vezu sa Haškim tribunalom, koji je istakao kako je rezolucija UN-a o genocidu u Srebrenici najznačajniji međunarodni dokument za BiH nakon Dejtonskog i Vašingtonskog sporazuma. Posebnu zahvalnost uputio je članu Predsjedništva BiH, dr. Denisu Bećiroviću i njegovom timu, koje smatra ključnima za usvajanje ove rezolucije.
Ahmić je naglasio da je članstvo u NATO-savezu lijek protiv historijskog revizionizma koji dolazi iz Srbije i Republike Srpske.
Sa konferencije su poslate poruke pomirenja, ali i poziva na priznanje zločina kako bi Zapadni Balkan napokon mogao krenuti naprijed. Šemsudin Mehmedović je uputio poruku vlastima Srbije i predsjedniku Aleksandru Vučiću da prihvate odgovornost, te započnu novo poglavlje dobrosusjedskih odnosa dvije zemlje.
Dnevnik O kanala u cjelosti pogledajte u nastavku: