Konferencija u Parlamentu BiH: Ne smijemo pasti na ispitu Srebrenice

Okrugli sto pod nazivom "Promemorija 30. godišnjice genocida u Srebrenici"/Senad Gubelić

“Promemorija 30. godišnjice genocida u Srebrenici” u Parlamentu BiH/Senad Gubelić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine održan je okrugli stol “Promemorija 30. godišnjice genocida u Srebrenici”, u organizaciji Mješovitog kluba poslanika Predstavničkog doma PSBiH.

U fokusu skupa bio je značaj historijskog i institucionalnog pamćenja genocida, kao i važnost Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 78/282, usvojene 23. maja 2024. Poseban akcenat stavljen je na ulogu ove rezolucije u borbi protiv poricanja i revizionizma.

Reporter i djevojčica

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na skupu su, osim poslanika tog kluba Šemsudina Mehmedovića i Jasmina Emrića, učestvovale preživjele žrtve genocida, relevantni predavači, te predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, nevladinog sektora i medija.

Prvo, ali i najemotivnije obraćanje iznio je preživjeli genocida u Srebrenici Sadik Ahmetović, koji je govorio o pričama i svjedočanstvima iz Srebrenice i okoline. Posebno potresna je bila priča o reporteru iz Velike Britanije kojeg su zbrinuli u vojnoj ambulanti i koji je potom evakuisan UN-ovim helikopterom. Prilikom evakuacije, otac je stajao sa djevojčicom od pet godina, čekajući da se čekrk spusti još jednom i izvuče djevojčicu iz Srebrenice. Čekrk koji se nikada nije spustio.

- Mislili smo da možemo evakuisati djevojčicu, koja je bila ranjena i imala opekotine po tijelu, rekao je Ahmetović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U drugom dijelu izlaganja postavio je možda i najvažnije pitanje koje se tiče budućnosti.

- Šta će biti sa Srebrenicom za pet ili deset godina? Šta je nama danas Srebrenica, gdje je ona u našoj budućnosti? Ako na to pitanje nemamo odgovor, nemamo ni budućnost, poručio je.

Nikada neću zaboraviti kad smo prali ruke, voda je bila crna kao krv, znak smrti od bojnih otrova, prepričava Ahmetović

Dr. Zilha Mastalić-Košuta je pričala o ključnim događajima koji su doveli do genocida u Srebrenici. Istakla je važnost razgovora o direktivama i naređenjima, kako vojnim, tako i političkim koji su dolazili od ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Istakla je da UN-ova Rezolucija o Srebrenici predstavlja doprinos međunarodne zajednice Bosni i Hercegovini, te da ona mora biti trajno upozorenje i lekcija čovječanstvu, lekcija da se više nikad i nigdje ne ponovi.

- Negatori moraju da se pomire sa činjenicama, zaključila je Mastalić-Košuta.

NATO je lijek

Skupu se obratio i Amir Ahmić, bivši oficir za vezu sa Haškim tribunalom, koji je istakao kako je rezolucija UN-a o genocidu u Srebrenici najznačajniji međunarodni dokument za BiH nakon Dejtonskog i Vašingtonskog sporazuma. Posebnu zahvalnost uputio je članu Predsjedništva BiH, dr. Denisu Bećiroviću i njegovom timu, koje smatra ključnima za usvajanje ove rezolucije.

Ahmić je naglasio da je članstvo u NATO-savezu lijek protiv historijskog revizionizma koji dolazi iz Srbije i Republike Srpske.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sa konferencije su poslate poruke pomirenja, ali i poziva na priznanje zločina kako bi Zapadni Balkan napokon mogao krenuti naprijed. Šemsudin Mehmedović je uputio poruku vlastima Srbije i predsjedniku Aleksandru Vučiću da prihvate odgovornost, te započnu novo poglavlje dobrosusjedskih odnosa dvije zemlje.

Dnevnik O kanala u cjelosti pogledajte u nastavku: