Konačno su trojka i SNSD u nečem složni, ali se to neće svidjeti Evropi: Koliko nam znače Rusi, Turci i Kinezi
Krupan zalogaj za Bosnu i Hercegovinu. Na stolu je vizno usklađivanje sa Evropskom unijom. Međutim, ne od jučer. BiH je imala godine na raspolaganju da uskladi viznu politiku s onom u EU. Jesmo li? Nismo. Hoćemo li? Teško. Možda, ono na naš način, uradimo zadaću do pola.
S ljubavlju
Ovoga puta, ujedinjeni u ljubavi, političke vođe idu kontra EU. Ukratko, stvari stoje ovako - nema uvođenja viza Turskoj, Rusiji i Kini.
- Mi imamo stalne pritiske od EU za usklađivanje viznog režima. Ono što znam je da to sigurno neće ići baš tako lako i da mi ovdje moramo, prije svega, voditi računa o vlastitim interesima. Znamo koliko Rusija znači Republici Srpskoj, a i koliko Turska znači Federaciji BiH. Neće biti jednostavno. Očekujem da ćemo u narednom periodu raditi na tome, ali da će brzo doći do rješenja, u to ne vjerujem, kaže državni ministar sigurnosti Nenad Nešić.
Poznat je i stav ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića: “Ne možemo ih poslušati, Turska je prijatelj BiH. Ne postoji ambijent u kojem bi se moglo dogoditi da političari iz Republike Srpske dignu ruke za uvođenje viza Rusima ili Kinezima”.
Ministri su jasno, da ne može jasnije, objasnili kako stvari stoje i kod Bošnjaka i kod Srba u BiH. No, što se tiče EU, jasni su i oni - bez usklađivanja viznog režima s EU - nema ni BiH u Uniji.
Naša država je ukinula vize za državljane Saudijske Arabije tokom ljetne turističke sezone. Nakon što je BiH uvela vize Bahrainu i Omanu, EU očekuje dalje usklađivanje s njenom viznom politikom.
- Ne mogu reći pritisak, nego je to zahtjev Bruxellesa, koji jeste naša obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Nastavit ćemo, u skladu sa mogućnostima koji ne afektiraju previše turizam u BiH, jer je to jedna veoma važna grana. Imamo još šest zemalja, tu su Turska, Kina, Rusija, tu su još Kuvajt, Katar, Azerbejdžan, naveo je Konaković.
EU porodica
Radna grupa za izradu Reformske agende BiH održala je sjednicu na kojoj je, navodno, postignut konsenzus o usklađivanju vizne politike sa EU. Prema svemu sudeći, od potpunog usklađivanja viznog režima za sada nema ništa, ići će se postepeno, tako da će Turska, Rusija i Kina vjerovatno biti posljednje na spisku. Premijeri iz SDA, koji vode četiri kantona u Federaciji BiH, zatražili su dodatno vrijeme za izjašnjavanje o pomenutom konsenzusu u pisanoj formi. Izjasniti su se trebali još jučer. Premijeri Tuzlanskog i Zeničko-dobojskog kantona Irfan Halilagić i Nezir Pivić nisu se javljali na pozive kako bi nam potvrdili da su se izjasnili. Sigurno je da ovdašnjim političarima mora biti jasno da ako BiH želi biti dio evropske porodice, pravila, procedure i standarde moraju poštivati, jer nisu u poziciji da biraju šta im odgovara, a šta ne.