Konačno: Jedinstven registar pedofila stupa na snagu u BiH?

/Profimedia/Ilustracija/
Nakon godina čekanja i brojnih rasprava, Zastupnički dom Federacije Bosne i Hercegovine konačno je usvojio Zakon o registru pedofila, a javnost će uskoro svjedočiti početku primjene ovog važnog alata za zaštitu djece i omladine. Registar pedofila, čiji je Pravilnik o načinu vođenja objavljen 18. septembra u Službenim novinama FBiH, stupit će na snagu 26. septembra, potvrđeno je za Klix.ba.
Predlagači zakona, federalni parlamentarci Lana Prlić, Aner Žuljević i Jasmin Duvnjak, istakli su važnost ovog koraka kao zaštitu najosjetljivije kategorije – djece. Prema riječima Prlić, registar će biti tajan i trajan, slično kao u entitetu RS, gdje je uspostavljen još 2018. godine. Ovaj registar će sadržavati imena počinitelja krivičnih djela bludničenja i zlostavljanja maloljetnika, a institucije koje rade s djecom i omladinom imat će obavezu provjeravati kandidate prije zapošljavanja.
Mehanizam za sprečavanje ponovnog kontakta sa žrtvama
"Provjera kandidata vrši se putem sudova i tužilaštava, kako bi se osiguralo da počinitelji ovih strašnih krivičnih djela ne budu u blizini djece," objasnila je Prlić. Prema podacima, čak 70 posto počinitelja se nakon odsluženja kazne vraća u blizinu djece, što ovaj registar čini ključnim alatom u sprečavanju daljnjih zločina.
Registar pedofila nije samo preventivna mjera već i važan korak ka uspostavi odgovornosti i transparentnosti institucija koje rade s djecom. Na ovaj način, Federacija Bosne i Hercegovine slijedi primjer mnogih zemalja koje su već uspostavile slične mehanizme.
Saradnja entiteta i regija
Kako bi se izbjeglo tzv. "prelijevanje" počinitelja iz jednog entiteta u drugi, zakon je usklađen s registrom u RS-u, a sličan pristup se koristi i u regiji. Prlić naglašava da je cilj osigurati da policijske službe međusobno sarađuju u borbi protiv pedofilije i zaštiti najranjivijih.
Dok su neki evropski registri javni, Federacija BiH je za sada odlučila da registar ostane tajan. Ipak, Prlić napominje da se zakon može mijenjati u skladu s potrebama i promjenama Krivičnog zakona FBiH, te da je moguće da se u budućnosti razmotri i javni registar.
Usvajanjem ovog zakona Federacija Bosne i Hercegovine pokazuje odlučnost da se bori protiv zločina nad djecom i omladinom, pružajući im dodatnu sigurnost u školama, sportskim organizacijama i drugim ustanovama.