Komšić za turski list: Iako Dodik u prvi plan stavlja svoj slučaj pravi razlozi leže mnogo dublje

Foto: Cumhuriyet/

Foto: Cumhuriyet

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Govoreći za turski list Cumhuriyet o političkoj nestabilnosti u Bosni i Hercegovini, član Predsjedništva BiH Željko Komšić poručio je da su politike koje žele ukinuti Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu državu i dalje prisutne na političkoj sceni.

Komšić se u Turskoj nalazi povodom učešća na četvrtom Forumu diplomatije u Antaliji, gdje je za Cumhuriyet govorio o trajnoj političkoj krizi u BiH, te istakao da "svi problemi" u zemlji još uvijek nisu riješeni.

„Dejtonski mirovni sporazum jeste zaustavio rat, ali nije riješio sve probleme u zemlji niti je eliminisao politike koje su imale za cilj njeno uništenje“, kazao je Komšić. Naglasio je da je zahvaljujući snažnom prisustvu međunarodne zajednice situacija godinama bila pod kontrolom, ali da su se s njenim povlačenjem pojavili problemi koje Dejtonski sporazum i Ustav ne mogu riješiti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

„Politike koje su napale Bosnu i Hercegovinu, koje su imale za cilj njeno uništenje i ukidanje kao nezavisne države, zapravo nikada nisu nestale sa političke scene. I upravo je to situacija s kojom se danas suočavamo. Današnja nestabilnost je odraz toga“, rekao je Komšić.

Govoreći o aktuelnoj političkoj situaciji, istakao je da je „osoba koja je pokrenula ovu nestabilnost predsjednik entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik“, te podsjetio da je Dodik osuđen na godinu dana zatvora i zabranu političkog djelovanja u trajanju od šest godina, iako presuda još nije pravosnažna.

„Iako on u prvi plan stavlja svoj slučaj, ja tvrdim da pravi razlozi leže mnogo dublje“, poručio je Komšić, naglasivši da je suštinski problem u tome što Dejton nije riješio sve i što zemlja nije napravila stvaran iskorak ka Evropskoj uniji.

„Sigurnost i stabilnost Bosne i Hercegovine leže u njenom punopravnom članstvu u Evropskoj uniji“, istaknuo je Komšić, dodavši da bh. institucije – sudovi, tužilaštva i policija – moraju pokazati da mogu raditi svoj posao čak i pod pritiskom.

„Naravno, to je težak put, sa rizicima, ali to je jedini put kojim Bosna i Hercegovina treba ići. Eventualni novi pregovori s Dodikom oko kazne zatvora možda bi privremeno donijeli smirenje, ali bi otvorili vrata novim krizama. Zato Bosna i Hercegovina i njene institucije moraju djelovati u skladu sa zakonima i Ustavom,“ zaključio je Komšić u intervjuu za Cumhuriyet.