Komšić za češki medij: "BiH je preživjela imperije, preživjeće i Dodika, na EUFOR se ne bih oslonio..."

Željko Komšić/ Damir Deljo
Jedan od članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić dao je opsežan intervju za češki portal Aktuálně.cz, govoreći o unutrašnjim političkim tenzijama u BiH, ulozi stranih sila poput Rusije i Srbije, te o izgledima zemlje za ulazak u Evropsku uniju. Poseban fokus stavio je na sigurnosnu situaciju i ulogu međunarodnih vojnih snaga.
Upitan da li Bosni i Hercegovini prijeti raspad, Komšić je bio jasan: "Ne prijeti. Kada to nije uspjelo Slobodanu Miloševiću 90-ih, uz sav arsenal Jugoslovenske narodne armije, neće uspjeti ni sada. Danas niko na Balkanu nema toliku silu."
Govoreći o lideru bosanskih Srba Miloradu Dodiku, Komšić je poručio da ga se ne treba potcjenjivati: "On to što govori, misli ozbiljno. Druga je stvar ima li sredstava da to provede. A mislim da nema. Takav sukob bi ugrozio stabilnost cijele Evrope."
Na pitanje o prisustvu međunarodnih vojnih snaga, Komšić ističe: "Imamo EUFOR, imamo snage EU i jedinice iz Turske. Imamo i NATO štab u Sarajevu, koji je povezan s EUFOR-om. Ali iz iskustva iz rata 90-ih, na njih se u slučaju eskalacije ne bih oslonio. Imamo tragično iskustvo s UN-ovim snagama. U životu vrijedi: 'Pomozi sebi pa će ti i Bog pomoći'."
Komšić navodi da u BiH postoji politička napetost, ali ne i među građanima: "Ogromna većina ljudi ne želi sukob. Prošli su kroz to i ne žele ponovo. Danas se napetost stvara na političkom nivou, ne među običnim ljudima."
U pogledu članstva BiH u EU, Komšić ističe prepreke koje dolaze i iz same Unije: "Imamo prijatelje u EU, posebno u srednjoj Evropi – Češka, Austrija, Slovačka, pa čak i Mađarska. Ali što više idete na sjever, to su svi oprezniji. Njemačka je službeno za proširenje, ali u praksi se to ne vidi."
Smatra da trenutni politički sistem BiH, stvoren Dejtonskim sporazumom, onemogućava napredak: "Dejton je donio mir, ali i komplikovanu strukturu vlasti koja sprječava efikasno upravljanje. Svi znaju da s ovakvom strukturom ne možemo ući u EU, ali to niko ne želi javno reći jer se boje da bi promjena mogla dovesti do sukoba."
Za kraj, Komšić poručuje da, uprkos političkim izazovima i vanjskim pritiscima, vjeruje u budućnost zemlje: "Bosna i Hercegovina je preživjela nekoliko imperija, okupacija i rat. Preživjet ćemo i ove izazove. Samo, više niko ne želi prolaziti kroz ono što smo već jednom preživjeli."