Komšić i Bećirović zvanično pozivaju EUFOR da uhapsi Dodika, Cvijanović pokušava spriječiti

21 redovna sjednica Predsjedništva BiH/Predsjedništvo Bih
Foto: Predsjedništvo BiH
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na današnjoj sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine izostao je konsenzus o nizu zaključaka koji se odnose na političku i sigurnosnu krizu u državi. Posebno sporan bio je zaključak koji se tiče zahtjeva EUFOR-u da pruži asistenciju domaćim policijskim agencijama u provođenju naloga pravosudnih institucija BiH – konkretno, u slučaju Milorada Dodika i ostalih, protiv kojih su pokrenute potjernice.

Kako stoji u prijedlogu zaključka koji su potpisali članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić:

“Predsjedništvo Bosne i Hercegovine zvanično poziva snage EUFOR-a koje su stacionirane u BiH da osiguraju asistenciju policijskim agencijama BiH u provođenju odluke pravosudnih organa BiH (slučaj Milorad Dodik i ostali). Predsjedništvo ovaj zaključak dostavlja komandantu EUFOR snaga u BiH.”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Riječ je o prvom zvaničnom zahtjevu ove vrste koji prema EUFOR-u dolazi iz najviših državnih institucija. Međutim, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović tvrdi da je riječ o pitanju vanjske politike, koja, prema Poslovniku o radu Predsjedništva BiH, zahtijeva jednoglasnu odluku.

– U jednom od tih zaključaka se tičemo međunarodne problematike i to će ići na drugi krug glasanja. Nakon toga, i ako bude bilo potrebno, ići ću i prema Narodnoj skupštini RS-a – izjavila je Cvijanović, dodajući da se, po njenom mišljenju, pitanje angažmana međunarodnih snaga poput EUFOR-a nalazi u domenu međunarodnih odnosa, koji spadaju pod nadležnost konsenzusa.

– Uz sporne klasifikacije koje su date vezane za rušenje ustavnog poretka, bio je i ovaj jedan zaključak koji je tražio angažovanje EUFOR-a u realizaciji hapšenja funkcionera iz RS-a. S obzirom na to da su u pitanju međunarodne snage koje imaju utemeljenje u međunarodnom ugovoru, a produženje mandata je nešto što se također odvija u međunarodnoj sferi, tj. u okviru PIC-a, ovo kvalifikuje sve ove zaključke i podložno je drugom krugu glasanja – kazala je.

Iako su Bećirović i Komšić inicirali usvajanje zaključka, još se nisu zvanično oglasili o navodima Cvijanović. Prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao portal Klix.ba, u njihovim kabinetima smatraju da se ovdje ne radi o pitanju vanjske politike, već o sigurnosnoj saradnji unutar zemlje, te da nije potrebna jednoglasna odluka.

Prema proceduri predviđenoj Poslovnikom o radu Predsjedništva BiH, u slučaju nepostizanja konsenzusa na prvoj sjednici, pitanje se automatski stavlja na dnevni red naredne sjednice. Ako se ni tada ne postigne saglasnost, dva člana Predsjedništva mogu usvojiti odluku, koja stupa na snagu 72 sata kasnije – osim ako je treći član ne proglasi destruktivnom po vitalni entitetski interes.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ukoliko se to dogodi, pitanje se prosljeđuje nadležnim entitetskim institucijama, u ovom slučaju Narodnoj skupštini Republike Srpske, koja bi dala konačnu riječ.

Ostaje da se vidi kako će se razvijati daljnji koraci u ovom osjetljivom i politički nabijenom pitanju, koje otvara novo poglavlje institucionalnih sukoba na najvišem nivou vlasti u Bosni i Hercegovini.