Ko štiti sudije i tužioce? - Lagumdžija: Ne vide se pravi razlozi za rastezanje suđenja
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine na vanrednoj sjednici je usvojilo zaključke prema kojima su sudovi i tužilaštva dužni prioritetno rješavati predmete koji se vode protiv nosilaca pravosudnih funkcija.
Dobar potez
Na sjednici je pojašnjeno da je za takve predmete karakterisitčno da se ročišta odgađaju, veliki broj presignacija, dug period od zahtjeva za podnošenje udaljenja s funkcije do pokretanja postupka...
- Ne vidimo racionalne, prave razloge zbog čega ti postupci tako dugo traju. To proizvodi više negativnih efekata, javnost može zaključiti da postoji nedozvoljena solidarnost, suspendovani primaju plate, nema ih na poslu, bilo je slučajeva da to traje i po nekoliko godina. Shvatili smo da tome moramo posvetiti dužnu pažnju. Tim postupcima se treba dati prioritet u radu. Taj prioritet ne smije uticati na kvalitet, da se istraga ili glavni pretres zbrza. Mi smo regulatorno tijelo, možemo izdati smjernice, upute..., a opšti interes i konsenzus postoji - takvi postupci se moraju odvijati efikasnije, rekao je za naš list predsjednik krovne pravosudne institucije Halil Lagumdžija.
Glavni tužilac Tužilaštva Brčko distrikta Zekerija Mujkanović potez VSTV-a smatra dobrim, jer “ako postoji sumnja da je nosilac pravosudne funkcije počinio krivično djelo, to treba brzo razriješiti”.
- To je u interesu svih. Vratilo bi povjerenje građana u pravosudne institucije. Iz kojeg god ugla pogledate, važno je da se takve situacije brzo razriješe. Tih predmeta nema puno, ali je svakako važno pokazati da je sistem brz i efikasan. Da li postoji solidarnost među kolegama, ne znam, zbog toga je važno da javnost bude uključena u vođenje postupka, da se svi uvjere kako se i suci i tužioci, kao i svi drugi građani, mogu naći u sudnici i da će protiv njih biti proveden zakonit i profesionalan postupak koji će rezultirati istom takvom odlukom, rekao je Mujkanović za Osobođenje.
Damjan Ožegović iz Transparency Internationala BiH smatra da već dugo u javnosti vlada uvjerenje kako su postupajuće sudije i tužioci veoma solidarni sa kolegama.
- Odnosno, da u slučajevima procesuiranja kolega otežu sa postupcima ili da ne daju nužnu pažnju, da su pristrasni i naravno da dolazi do otezanja postupaka. Ovim zahtjevom VSTV-a BiH da se takvi postupci prioritetno rješavaju može se vratiti poljuljano povjerenje javnosti. Mi tu sporost plaćamo, odgovornost koja se eventualno utvrdi na kraju ne može nadomjestiti taj budžetski gubitak, kaže nam Ožegović.
U našoj zemlji se, dakle, s lisicama na rukama, u pritvoru, na optuženičkoj klupi nađu i sudije i tužioci. Češće od toga odgovaraju pred disciplinskom komisijom koja izriče više blažih od težih kazni. U Oslobođenju smo ranije upozoravali na to da je nedopustiva sporost kojom se postupa u predmetima koji se vode protiv nosilaca pravosudnih funkcija, kao i na to da suspendovane sudije i tužioci i dalje primaju platu, sve po zakonu. Detektor je objavio analizu prema kojoj je pet sudija i tužilaca državnog pravosuđa za vrijeme dugotrajnih suspenzija zaradilo skoro 822.000 KM. Dio tog kolača uzeli su predsjednik Suda BiH Ranko Debevec, sutkinja Dalida Burzić, kao i tužioci Goran Salihović, koji je nedavno preminuo, Božo Mihajlović i Diana Kajmaković. Oni su udaljeni s dužnosti zbog krivičnih istraga, odnosno postupaka koji su pokrenuti protiv njih, no iz državnog budžeta primaju platu i kao i drugi nosioci pravosudnih funkcija, koji, za razliku od njih, rade svoj posao.
U martu ove godine je objavljeno da je Azra Miletić, penzionisana sutkinja državnog Suda, tužila BiH za naknadu materijalne i nematerijalne štete zbog krivičnog postupka koji je protiv nje vođen od januara 2016. do kraja 2021. godine. Njen odštetni zahtjev je veći od 200.000 KM.
Podsjećamo da je sutkinju Miletić Kantonalni sud u Sarajevu krajem 2021. pravosnažno oslobodio odgovornosti za primanje dara i kršenje zakona od strane sudije. Prvostepenom presudom sarajevskog Općinskog suda Miletić je oslobođena optužbi da je tokom 2014. i 2015. primila obećanje dara, te 5.000 eura, kako bi u jednom predmetu u kojem je postupala kao sudija Apelacionog odjeljenja Suda BiH bila donesena povoljnija presuda. Postupak protiv nje je prvo vođen na Sudu BiH pred kojim je osuđena na dvije i po godine zatvora zbog primanja dara i drugih oblika koristi. Presuda ovog suda je ukinuta, a vođenje postupka preneseno je tada na sarajevski Općinski sud.
Godine suspenzije
- Ja sam sedam godina bila pod suspenzijom. Istina, ja sam za to vrijeme primala puni lični dohodak. Toliko je bilo bitno da se meni uništi karijera. Neka država plaća sedam godina radnika koji ni olovkom ne ubode, izjavila je Miletić za Detektor.
Navela je kako za vrijeme suspenzije nije primala regres, na koji bi imala pravo da je radila, te da bi u tom periodu bila ispitivač na pravosudnim ispitima, gdje bi također ostvarivala zaradu, kao i da bi radila brojne edukacije i publikacije.
Ured disciplinskog tužioca je u završnoj riječi prije nekoliko dana zatražio da se sutkinji Općinskog suda u Tuzli Vesni Aleksić izrekne disciplinska mjera zbog dvogodišnjeg nepostupanja u hitnom predmetu, dok njena odbrana traži da se tužba u cijelosti odbaci.
- Jedini sam parničar koji 14 mjeseci nije imao svog daktilografa, na svako ročište su mi dolazile zamjene, nekad sam morala odgoditi ročišta, jer nije bilo slobodnog daktilografa, bilo je otežano raditi, branila se Aleksić.