Ko govori istinu o zapošljavanju u FBiH? - Novi pad doprinosa do kraja 2025.

ESVFBiH: Nema negativnih posljedica od rasta minimalca/Fena
Broj zaposlenih u Federaciji BiH nije pao, nego je ostao na istom nivou kao što je bio 1. januara 2025. godine, kazao je u utorak nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije BiH Safudin Čengić, predsjedavajući ovog vijeća.
Povrat novca
- Konstatovano je da nije došlo do smanjenja broja uposlenih, praktično na istom nivou je sa 31. 3. 2025, kao i onim koji su bili 1. 1. ove godine, rekao je Čengić.
Profesor ekonomije i zastupnik u Parlamentu Federacije BiH Admir Čavalić imao je druge podatke i rekao je da će odluka o minimalnoj plati od 1.000 KM, koja je pala na teret poslodavaca, dovesti do pada broja zaposlenih radnika, kao što se to prethodno desilo u Republici Srpskoj.
- Nažalost, bio sam u pravu, mada bih volio da sam bio u krivu. Sve vladine institucije objavljuju podatke o dramatičnom padu broja zaposlenih u prvom kvartalu ove godine, što se inače prvi put dešava u posljednjih pet godina. Vladi premijera Nikšića bilo je najvažnije prikupiti što više novca u federalnu kasu, dok su fiskalne reforme bile u drugom planu, rekao je Čavalić.
Ipak, Čengić kaže da su podaci Zavoda za zapošljavanje Federacije BiH i Porezne uprave FBiH takvi da pokazuju da nije bilo pada zaposlenih, te da nema razloga da ne vjeruje u podatke koji su mu prikazani na sjednici.
Safudin Čengić je naglasio i da je veliki broj privrednih subjekata iskoristio uredbu koja definiše povrat dijela doprinosa, a na mjesečnom nivou to je 10 miliona KM.
- Uredba koja je definirala povrat dijela sredstava, odnosno doprinosa koji su isplaćeni u razlici između minimalne plate koja je bila 619 i minimalne plate koja je 1.000 maraka i moram da kažem da je veliki broj privrednih subjekata iskoristio, odnosno Vlada je uspjela da subjektima vrati sredstva, a to se kreće na mjesečnom nivou oko deset miliona maraka. Definitivno, našli su način kako da se taj negativni uticaj velikog rasta doprinosa koji se plaćaju na minimalnu platu anulira i moram da kažem da su današnji podaci bili pozitivniji, što znači da je Vlada ispunila taj dio, istakao je Čengić.
Na ESV-u je razmatrano i pitanje nastavka aktivnosti na rasterećenju rada, odnosno smanjenju doprinosa.
Vlada je rekla da će se to realizovati u dva koraka, te da je prvi već pokrenut i usvojene su izmjene i dopune Zakona o doprinosima u FBiH kojim se od 1. jula umanjuje opterećenje poslodavcima za 5,5 indeksnih poena.
Treba nam zakon
- Zaključili smo da se te aktivnosti trebaju nastaviti kako bi se do kraja godine doprinosi smanjili još pet posto, a to bi nas dovelo na nivo doprinosa koje imaju zemlje u okruženju. Da bi se do toga došlo, neophodne su radnje, a jedna od njih je zakon o fiskalizaciji. Očekujemo da će Vlada to pokrenuti i da je zakon u proceduri. Ukoliko se on usvoji do početka šestog mjeseca, realno postoji mogućnost da od 31. decembra imamo još pet indeksnih poena, kazao je Čengić.
Ističe da se razgovaralo i o neradnoj nedjelji i da je donesen zaključak da Vlada razmotri inicijativu Udruženja poslodavaca FBiH da se pokrene procedura izmjene tog zakona, koja bi omogućila ista rješenja kao u susjednoj Hrvatskoj, a to je da se određenim privrednim subjektima omogući da rade jedan broj nedjelja u godini.