Kešo o rješenju za Viadukt: SNSD ispostavlja račune onima koji nisu ni luk jeli ni luk mirisali

Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine Institut za mjeriteljstvo BiH Safet Kešo/Senad Gubelić
Foto: Senad Gubelić/Oslobođenje
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zastupnik Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Safet Kešo, nakon sjednice Komisije za borbu protiv korupcije komentarisao je predloženo rješenje za isplatu duga slovenskoj firmi Viaduct. Rješenje je ocijenio kao pokušaj uspostavljanja modela za samovoljno trošenje narodnog novca.

Bosna i Hercegovina je izgubila arbitražni postupak u vezi s ugovorom koji je Vlada Republike Srpske sklopila s firmom Viaduct, u iznosu od 55 miliona eura. Zbog obračunatih kamata, ovaj dug svakodnevno raste, a Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) trpi posljedice.

Ministar finansija BiH Srđan Amidžić predložio je da dug isplati upravo BHANSA, koja nema nikakvu povezanost s ovim slučajem, s tim da bi joj iznos kasnije bio nadoknađen iz državnog budžeta. BHANSA se protivi takvom prijedlogu, a dodatnu kontroverzu izaziva činjenica da bi iz državne kase bio plaćen dug koji je napravio entitet RS.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kešo upozorava da bi ovakvo rješenje moglo otvoriti vrata zloupotrebama javnog novca. Na pitanje da li se ovdje radi o "finansijskom rušenju BiH", odgovorio je potvrdno.

- Izgleda kao da su ministri SNSD-a dobili zadatak da i oni sa svoje adrese nanesu dodatne udare BiH i štetu svim građanima BiH. Mislim da je u pitanju pokušaj uhodavanja jednog modela po kojem će neko uzimati kredite, traćiti narodni novac kako mu padne na pamet, a onda poslije te račune ispostavljati svim građanima BiH i onima koji nisu ni luk jeli ni luk mirisali, izjavio je Kešo, ističući da hitno treba pronaći pravedno rješenje.

Zastupnica Ermina Dizdarević Salkičević navela je da ima određene ideje kako riješiti ovaj problem, ali da predloženi model to svakako nije. Smatra da je neophodno sistemsko rješavanje s obzirom na to da će sličnih i težih slučajeva biti sve više.

Branislav Borenović se također osvrnuo na situaciju, istakavši da je to dodatni razlog zašto, kako kaže, aktuelna vlast nema pozitivnu ocjenu. Najavio je mogućnost da se pitanje nađe i na sjednici Komisije za borbu protiv korupcije.

- To pitanje je sigurno sada aktuelno, mnoga pitanja dolaze na dnevni red, mislim da se to mora rješavati. Moguće da ćemo o tome razgovarati jer imam osjećaj da i tu ima neka koruptivna podloga, gdje god je milion, pet, 10 ili 100 miliona KM, odmah se postavlja pitanje da li ima veze s nekom korupcijom ili neodgovornim ponašanjem političara koji su nas doveli do toga da trpimo ogromne finansijske posljedice, izjavio je Borenović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na istoj sjednici Komisije za borbu protiv korupcije raspravljalo se i o kupovini zgrade u Banjoj Luci za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje (UIO). Komisija je donijela zaključak kojim se traži da se u roku od sedam dana obustavi javna nabavka za kupovinu te zgrade.