Kako se slavi Bajram? Djeca mu se posebno raduju, ovo su običaji bh. muslimana

Klanjanjem bajram-namaza danas nastupa Ramazanski bajram. Riječ je o jednom od najvećih vjerskih muslimanskih blagdana, koji se širom Bosne i Hercegovine, ali i svijeta, dočekuje u porodičnom okruženju.
U tradiciji bosanskih muslimana ovaj praznik zauzima posebno mjesto. Tradicija obilježavanja Bajrama sačuvana je u većini bosanskih porodica.
Od jutarnjih sati muški članovi porodica odlaze na sabah-namaz, a nakon toga klanjaju bajram-namaz, dolaze kući, čestitaju i obavljaju bajramske dužnosti.
Nekada je za Bajram bila rasprostranjena i praksa da se sašije novo odijelo na koje se mjesecima nestrpljivo čekalo.
Najčešći bajramski ručak u Bosni i Hercegovini počinje supom ili čorbom, nakon čega slijedi varivo, sarma, bosanski lonac i slična jela. Bajramskim specijalitetima smatraju su begova čorba, bosanski lonac, hadžijski ćevap, različite dolme i sarma. Na stolu su nezaobilazne i različite pite. Slastice su neizostavan element bajramske trpeze, a najčešće su to baklava, ružice, tufahije i halva.
Ovaj praznik predstavlja i posebnu radost za djecu. Bajram-banka ili bajramluk je nešto što se čeka i čemu se raduje.
Običaj je da djeca obilaze stariju rodbinu i komšije i da budu darivani novcem, čokoladom ili bombonama. Nekada su bile popularne "šećerke". Djeca su nekada roditeljima Bajram čestitali ljubljenjem u desnu ruku, a roditelji uzvraćaju djeci ljubljenjem u čelo i darivanjem uz hajr-dovu. Taj običaj se u Bosni i Hercegovini ponegdje očuvao do danas.