Kako je Balkan oblikovao NATO: Prva velika mirovna misija je bila u BiH

NATO sbage za implementaciju mira u Bosni i Hercegovini, Vraca 1996./
Snage NATO-a na Vracama 1996. godine
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tokom hladnog rata NATO nije imao nijednu vojnu operaciju, što u toj alijansi vide kao konačni cilj svake vojne organizacije – očuvati mir i bezbjednost bez ijednog ispaljenog metka. Misije u svijetu

Misije u svijetu

Nakon završetka hladnog rata i blokovske podjele svijeta, u Evropi ponovo dolazi do porasta nestabilnosti, prvo kroz ratove u bivšoj Jugoslaviji, a onda i nakon 11. septembra 2001. na Bliskom istoku, što je jedan od uzroka velikog migracionog talasa ka Evropi koji je započeo nedugo nakon rata u Iraku.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sve to dovelo je i do promjene uloge Alijanse nakon hladnog rata, a prvo veliko iskušenje NATO doživljava upravo na Balkanu, gdje je 1994. učestvovao u prvom oružanom sukobu u svojoj istoriji, kada su NATO-avioni oborili četiri aviona vojske Republike Srpske.

IFOR je bila prva velika mirovna misija NATO-a u njegovoj istoriji i dovela je do mirovne operacije i stabilizacije prilika u Bosni i Hercegovini 1995. i 1996. godine.

Nakon samo godinu, misija je uspješno okončana, a odmah nakon toga formirana je druga NATO-ova misija SFOR, koja je brojala 30 hiljada NATO-ovih i vojnika partnerskih zemalja, što je dvostruko manje od prvobitno angažovanog broja u BiH u misiji IFOR.

NATO se angažovao i u ratu u Jugoslaviji 1999. godine, a ta misija je do danas za brojne analitičare ostala kontroverzna. Misija KFOR na Kosovu, koja je nastala nakon bombardovanja, najduža je aktivna vojna operacija Alijanse u istoriji.

Nakon napada Al-Kaide na Ameriku, NATO je 2001. proveo prvu antiterorističku operaciju u istoriji, angažovanjem sedam NATO-ovih radarskih aviona AWACS, koji su pomogli u patroliranju nebom iznad SAD-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ovo je bio prvi put da su vojna sredstva NATO-a raspoređena kao podrška operaciji iz člana 5. Povelje Alijanse o uzajamnoj ispomoći u slučaju napada.

Iste godine NATO se angažovao u Sjevernoj Makedoniji da bi pomogao stabilizaciji etničkih prilika u toj zemlji, a tokom iračkog rata 2003.

NATO je bio angažovan u izviđačkim aktivnostima s ciljem zaštite bezbjednosti u Turskoj.

Malo ljudi zna da je NATO bio angažovan i na sportskim priredbama, kao, naprimjer, kada je na zahtjev vlade Grčke NATO garantovao bezbjednost tokom Olimpijskih igara u toj zemlji.

Ovo je, inače, bila prva operacija NATO-a u istoriji na teritoriji jedne zemlje članice. NATO je u više navrata bio angažovan i na pružanju humanitarne pomoći, aktivnostima suzbijanja ilegalnih migracija i obezbjeđivanju slobodne plovidbe na otvorenim morima širom svijeta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

NATO-operacija u BiH je, prema ocjenama mnogih stručnjaka, bila jedna od najuspješnijih mirovnih operacija u istoriji. Ukoliko međunarodne trupe budu obezbjeđivale mir u Ukrajini nakon završetka rata, sigurno će neka od iskustava biti primijenjena na toj teritoriji. Iako je izvjesno da u toj mirovnoj operaciji neće učestvovati NATO kao organizacija, jer bi se tome protivila Rusija, sasvim je sigurno da će biti korištene NATO-organizacija, vojna filozofija i komandna struktura. Slično kao i s misijom EUFOR u BiH, koja nije NATO-misija, ali se u svemu oslanja na NATO, od organizacije, NATO-infrastrukture i načina organizovanja, upravljanja i komandovanja.

Iako je NATO najveći dio vojnih poslova prepustio evropskoj misiji, ipak je i dalje održao prisustvo u BiH, što je definisano i rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN-a, u kojima se eksplicitno spominje NATO-prisustvo.

Ujedinjena komanda

Jedna od najvećih tekovina NATO-a koja bi vjerovatno preživjela i samu organizaciju je koordinacijski pristup, koji je uspio 30-ak heterogenih zemalja različite veličine, snage, tradicija i vojnih struktura uklopiti u jednu strukturu koja je sposobna ispuniti svaku misiju.

Čak i oni koji NATO ne smatraju prijateljskom organizacijom, često priznaju da je to jedini političko-vojni savez koji je uspio stvoriti tako visok nivo interoperabilnosti i ujedinjene komande među toliko raznolikih zemalja. NATO ima standardizovane procedure, zajedničku obuku, zajedničku logistiku i integrisane komandne strukture, a sve uz poštivanje nacionalnog suvereniteta – svako može da se pridruži Alijansi ko to demokratski želi, i da je napusti ako to demokratski želi.