Kako izgleda život povratnika u Foči nakon "državnog udara": Evo šta kažu za Oslobođenje

Presuda predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i zakoni izglasani u NSRS-u podigli su tenzije u Bosni i Hercegovini na viši nivo. Zakoni, kojima se zabranjuje rad državnih institucija na području manjeg bh. entiteta smatra se jednim oblikom državnog udara. Javnost je bijesna zbog ovog poteza, ali ujedno i zabrinuta.
Kao i svaki put kada se dovede u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, i ovoga puta se poteže pitanje da li su mogući oružani sukobi u našoj zemlji. Kao primjere da niko od nas ne treba bespotrebno dizati paniku imamo ranija vještačka generisanja panike u javnosti.
Najčešće se to desi kada pravda zakuca na vrata onih koji nesavjesno obavljaju svoje funkcije. Uz to, prije nego iko od nas u javnost pusti glas koji "hrani" međunacionalnu mržnju, bijes ili strah, trebamo se zapitati koliko je onih koji su u ovoj državi preživjeli najgore oblike straha, tragedije i progona.
Takvih najviše ima među povratničkom populacijom u Bosni i Hercegovini. Velik broj ih obitava upravo na području entiteta Republika Srpska.
Džemo Imamović, predsjednik Udruženja povratnika i raseljenih lica u opštini Foča, ispričao je za Oslobođenje kakva atmosfera trenutno vlada među povratnicima u ovoj općini. Kaže, od početka najnovijih dešavanja na političkoj sceni u BiH, nije zabilježen niti jedan ozbiljan incident nad povratnicima u Foči. Izuzev jednog, kojeg ne smatra velikim.
- Mene kao predsjednika Udruženja povratnika nije kontaktirala osoba nad kojom se dogodio incident. Ovdje se radi o jedinom incidentu koji se desio u proteklih dana od kako su se desili incidenti na političkoj sceni u RS. Što se tiče ovog "incidenta", on se desio tako što se ovaj povratnik nalazio ispred porodične kuće koje je nedaleko od magistralnog puta Brod N/D - Šćepan Polje kada su lica iz vozila u pokretu dobacivala prijeteće poruke nacionalističkog sadržaja. Želim kazati da mi vjerujemo policiji i da treba policija da ispita događaj na profesionalan način, kazao nam je Imamović, te dodao:
- Povratnici žive povratnički život u Foči. Pratimo događanja. Nije nas strah, a da smo zabrinuti, jesmo.