Kajganić: Podignuto 18 optužnica protiv 45 osobe za ratne zločine

Glavni državni tuilac Milanko Kajganić pozvao je sve zainteresovane da se obrate isključivo Tužilaštvu BiH /Anadolija/

 Milanko Kajganić /Anadolija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u 2024. godini podiglo je 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine, a obuhvaćena su ubistva više od 1.800 ljudi, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH).

Glavni državni tužilac Milanko Kajganić istakao je da je u ovoj godini podignuto više optužnica nego u 2023., te da su sve optužnice za ratne zločine ostale u radu pred Sudom BiH.

"Bili smo kritikovani da radimo na statistici i cjepkamo predmete, da se optužuju nedostupna lica i da se predmeti prenose na niže nivoe. Za ratne zločine podigli smo 18 optužnica protiv 45 lica, a samo u dva predmeta su obuhvaćena stradanja 1.700 lica, znači ubistva", rekao je Kajganić.

Dodao je da su poteškoće u Odjelu za ratne zločine vidljive kroz broj neriješenih predmeta koji iznosi 192, pri čemu su u 90 predmeta osumnjičeni nedostupni organima BiH.

"U 2024. ustupljeno je ukupno 15 predmeta susjednim zemljama. Od toga sedam predmeta u fazi istrage i jedan u fazi prijave ustupljeno je Srbiji, a šest predmeta Hrvatskoj", naveo je Kajganić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

On je istakao da Tužilaštvu BiH nedostupno 40 lica s oznakom "A" Haškog tribunala, dok je 73 dostupno. Također, govorio je o problemima u identifikaciji masovnih grobnica.

"Svaka deseta ekshumacija rezultira pronalaskom tijela ili dijelova tijela lica za kojim tragamo", rekao je.

U vezi s predmetima negiranja genocida i raspirivanja mržnje, Kajganić je naveo da tužioci nisu ostvarili normu, ali da razlog nije nerad, već niska normiranost. Dodao je da je u 2024. podignuto pet optužnica.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predsjednica Suda BiH Minka Kreho kazala je da je norma predmeta za 2024. godinu najveća od osnivanja ove institucije.

"To je norma od 167 posto, dok je za 2023. godinu bila 140 posto. Ovakva norma se nije do sad mogla ostvariti", rekla je Kreho.

Ona je istakla da je kreirana krizna grupa rukovodilaca odjela kako bi se poboljšao rad sudija i povjerenje javnosti u Sud BiH. Također, naglasila je značaj ažurnosti u komuniciranju presuda s javnošću kako bi se spriječilo širenje netačnih tumačenja.

"Ne dozvoljavamo da mediji po svom nahođenju tumače odluke. Kada se izrekne kazna, PIOS (Odjel za odnose s javnošću Suda BiH) odmah objavi saopštenje s tačnim informacijama", istakla je Kreho.

Kreho je kazala da je prošle godine donesena odluka o neosnivanju "ad hoc sudećih vijeća", jer su usporavala rad sudija, te su se predmeti sada raspoređivali na vijeća s najmanje zaduženja. Dodala je da pojedini sudije nisu ostvarili normu jer rade na velikim predmetima ratnih zločina, a Tužilaštvo pred kraj godine dostavlja veliki broj optužnica, što povećava broj neriješenih predmeta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Glavni tužilac Federalnog tužilaštva Munib Halilović naveo je da su Federalno i kantonalna tužilaštva u završnoj fazi rada na predmetima ratnih zločina.

"Na kraju godine bilo je 31 predmet u fazi prijave i istrage, a broj će se vremenom smanjivati. Od 21 predmeta u fazi istrage, 90 posto osumnjičenih je nedostupno ili se čeka međunarodna pravna pomoć", rekao je Halilović.

Predsjednica Vrhovnog suda RS Daniela Milovanović kazala je da ova institucija bilježi konstantan priliv predmeta, ali su u 2024. godini završili svih 15 predmeta ratnih zločina.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Apelacioni sud Brčko distrikta riješio je 96 posto predmeta, a kvalitet rada Suda ocijenjen je stopostotnim, rekao je predsjednik Damjan Kaurunović. On je dodao da su riješeni svi predmeti korupcije, ali da nije bilo predmeta ratnih zločina.

Glavni tužilac Milanko Kajganić predstavio je i izvještaj o procesuiranju organizovanog kriminala i korupcije, navodeći da je u 2024. podignuta 31 optužnica, dok ih je u 2023. bilo 19.

"To je rezultat rada na slučajevima koji se odnose na Sky i Anom aplikacije. Sada smo u fazi da objektivne okolnosti utiču na završetak rada u tim predmetima", rekao je Kajganić.

Dodao je da je uočeno povećanje broja anonimnih prijava u odnosu na inicijalne akte policijskih agencija, a kao značajne predmete naveo je optužnicu protiv bivšeg direktora OSA-e Osmana Mehmedagića, predmet "Klaster" o nezakonito stečenim diplomama, te postupke protiv bivšeg ministra Nenada Nešića i zamjenika direktora SIPA-e Zorana Galića.

VSTV BiH će tokom dana imenovati nosioce pravosudnih funkcija u kantonalnim i općinskim institucijama.