Još uvijek ni riječi o izboru v. d. rektora UNSA
Senat Univerziteta u Sarajevu jučer je održao redovnu, ali i vanrednu sjednicu na kojima su doneseni zaključci o kojima je nakon sjednica govorio prof. dr. Tarik Zaimović, čiji je izbor za rektora osporila inspekcija.
Poštovanje zakona
Zaimović je istakao da su 33 člana Senata usvojila zaključak kojim se još jednom ističe da je procedura izbora rektora provedena u skladu sa zakonom, te da je odluka o izboru rektora pravosnažna i konačna, odnosno na snazi.
Međutim, ni na jednoj sjednici nije bilo prisutno 13 preostalih članova Senata koji navode za Oslobođenje kako njihova odluka proizlazi isključivo iz obaveze poštovanja zakona i očuvanja integriteta UNSA.
- Sjednicu Senata saziva i njome predsjedava osoba čiji je pravni status u ovom trenutku osporen od relevantnih institucija, uključujući sud, inspekciju i Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS-a. Prema dostupnim informacijama, ta osoba nije zakonski ovlašteni potpisnik, što implicira da njene odluke i zaključci, kao i odluke Senata koje proizlaze iz takvog predsjedavanja, mogu biti pravno ništavne, tvrde dekani.
Dalje navode da inspekcijska rješenja i stav Ministarstva jasno ukazuju da trenutni saziv Senata uključuje članove čiji mandat nije validan prema zakonu i Statutu UNSA. (Misli se na izbor rektora koji, kako je utvrdila Kantonalna inspekcija, nije bio u skladu s propisima, te prorektora koji su, također, sporni njegovim izborom.)
- U takvim okolnostima sazivanje i održavanje sjednica Senata, te donošenje bilo kakvih odluka mogu biti smatrani postupcima izvan zakonskih okvira. Posebno je problematično što sjednicom predsjedava osoba koja ne može preuzeti odgovornost za validnost odluka, jer nije ovlaštena da ih pravno potpiše ili sprovodi. Nejasan pravni status osobe koja saziva i predsjedava sjednicom Senata dodatno narušava pravnu sigurnost Univerziteta. Bez valjanog potpisnika odluka, Univerzitet se suočava s ozbiljnim rizikom poništenja svih donesenih odluka na sjednicama, što bi moglo rezultirati prolongiranjem pravne nesigurnosti i potencijalnim dodatnim sankcijama, ističu oni.
Trenutno rješenje
Tvrde da je jedino rješenje za trenutnu situaciju striktna implementacija zakonskih rješenja i inspekcijskih naloga, uključujući poništenje spornih odluka i imenovanje legitimnog vršioca dužnosti rektora.
- Tek nakon toga Senat može donositi pravno održive odluke u skladu sa Zakonom i Statutom.
Džemila Busnov