Jedna općina u BiH deložira pripadnike boračke populacije: Šta kaže načelnik?

Rješenja o deložaciji je dobilo devet porodica/Crna hronika/

Rješenja o deložaciji je dobilo devet porodica/Crna hronika/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Stanari jedne zgrade u kojoj žive pripadnici boračke populacije u općini Doboj Istok počeli su dobijati rješenja o deložaciji. 

Kako piše portal Crna hronika, ukupno bi trebalo biti iseljeno 18 posrodica. Radi se o porodicama šehida, ratnim vojnim inavlidima, kao i porodicama demobilisanih boraca.

Do sada je rješenja o deložaciji dobilo devet porodica, a u istom riziku se nalaze još njih devet. Neke od tih porodica u ovim stanovima živi više od 20 godina.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zgrada u kojoj žive ove porodice izgrađena je uz finansijsku podršku Nizozemske ambasade, a bila je namijenjena za smještaj raseljenih osoba, dok se ne steknu uslovi za njihov povratak u svoje prijeratne domove.

Sadašnji stanari, koji su dobili rješenja o deložaciji, ili ih očekuju, kažu kako su, pretpostavljajući da se radi o trajnom rješenju njihovih stambenih problema, godinama ulagali svoj novac u ove stanove.

Ako je suditi prema navodima koje je objavio spomenuti portal, i ranije su se u vezi sa ovim stanovima dešavale nezakonitosti. Navodno su pojedini korisnici, kako bi dobili sredstva za adaptaciju stanova, davali mito i do 5.000 maraka, ali se ne navodi kome.

Neće ništa biti građeno, tvrdi načelnik bratić/Crna hronika/

Neće ništa biti građeno, tvrdi načelnik bratić/Crna hronika/

Kako tvrde stanari ove zgrade, Općina navodno planira u njoj napraviti dom zdravlja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- nije tačno da se u toj zgradi planira išta graditi, decidno nam je kazao načelnik Općine Doboj Istok Kemal Bratić.

Tvrdi kako je odluku o iseljavanju porodica donijelo Općinsko vijeće.

- Radi se naprosto o provođenju zakona. Svi korisnici koji su dobili rješenja o dobijanju stambenog prava u tim stanovime, više ne žive tu. Dio njih je umro, a dio se odselio. Oni koji sada žive su uglavnom članovi porodica tih kortisnika, najčešće djeca. Međutim, niko od njih ne bi trebao zavrpšiti na ulici. Naime, dio njih su vlasnici nekretnina na drugoj lokaciji, a dio njih su dobijali bespovratna sredstva za stambeno zbrinjavanje boračke populacije. Ukoliko se ipak utvrdi da neko od njih nema osiguran smještaj, mi ćemo svakako razmotriti te slučajeve i nastojati zbrinuti te osobe, rekao nam je načelnik Bratić.