Jedinstven slučaj čak i za BiH: Evo za šta direktor optužuje radnike

Šume RS-a: Nema rješenja za ogromne gubitke
Šume Republike Srpske završile su prvo polugodište ove godine u minusu od šest miliona maraka, što je duplo više nego u istom periodu prošle godine. Nema nikakve sumnje da je ovo javno preduzeće u teškoj dubiozi i da se nalazi pola koraka od stečaja.
Generalni direktor Šuma Srpske Blaško Kaurin potvrdio je da će ovo preduzeće prvo polugodište sigurno završiti u minusu. Iako nije mogao da govori o konkretnim brojkama, on nije negirao tvrdnje o višemilionskom minusu poslije drugog kvartala ove godine.
Višak neradnika
- Meni su iz finansija rekli da su finansijski pokazatelji takvi da će minus sigurno biti četiri miliona maraka, ali da je moguće da to bude i više. U prvom polugodištu ove godine bilo je višestruko manje radnih dana u šumarstvu nego u prvih šest mjeseci prošle godine. Veliki problem je i to što je jednostavno stala roba, rekao je Kaurin.
On dodaje da su stalno bili pod ogromnim pritiskom resornog ministra da podižu proizvodnju, odnosno sječu i izvoz, ali ističe da otprema jednostavno nije pratila sječu i izvoz, što u konačnici, kako kaže, mora da dovede do lošeg finansijskog izvještaja. Kaurin dodaje da se sječa i izvoz naplate na oko 90 odsto od plana, dok je otprema znatno niža, što je ozbiljan problem.
- U minusu će biti isti broj šumskih gazdinstava kao i prošle godine. Neki su gubitaši popravili rezultat, ali neki su i pogoršali, uglavnom zbog vremenskih neprilika sa početka ove godine. Šume nemaju višak radnika, Šume imaju višak neradnika. Mi smo od Fonda zdravstva i drugih nadležnih organa tražili provjere za oko 370 radnika koji su dostavili rješenja o umanjenoj radnoj sposobnosti. Nije normalno da je neko ko radi u šumama alergičan na list i drveće, kaže Kaurin.
Koliko je situacija u ovom javnom preduzeću teška, najbolje govori podatak da radnici Šuma Republike Srpske ubuduće neće moći na kredit da kupuju bijelu tehniku, posteljinu ili komad posuđa, jer je situacija u preduzeću toliko katastrofalna da se ne mogu isplaćivati rate po osnovu administrativnih zabrana zato što nema novca za plate zaposlenih.
Kaurin je nedavno uputio dopis maloprodajnim firmama od kojih traži da što prije prekinu dugogodišnju praksu i prestanu radnicima ovog javnog preduzeća davati robu na kredit. U tom dopisu Kaurin taksativno nabraja najproblematičnija gazdinstva i posebno upozorava poslovne partnere da obustave prodaju radnicima tih gazdinstava i drugih organizacionih dijelova.
- Posebno upozoravamo da obustavite prodaju šumskim gazdinstvima Panos (Višegrad), Doboj, Zelengora (Kalinovik), Vučevica (Čajniče), Vrbanja (Kotor-Varoš), zatim Centru za sjemensko-rasadničku proizvodnju u Doboju, Centru za gazdovanje kršem u Trebinju. Zaposleni radnici sudskim putem vrše potraživanja za svoje plate i time ugrožavaju poslovanje kompletnog javnog preduzeća, istakao je Kaurin.
Glavni i odgovorni urednik poslovnog portala Capital Siniša Vukelić za Oslobođenje kaže kako upravo ovaj Kaurinov dopis pokazuje u kakvoj se dubiozi nalaze Šume Republike Srpske. Kada direktor ovog javnog preduzeća optuži radnike da narušavaju poslovanje Šuma tako što traže plate, stvar je više nego jasna.
Paralelni svjetovi
- Sve ovo pokazuje da je to preduzeće pred slomom ili likvidacijom i da se nešto hitno mora promijeniti, inače će završiti u stečaju. Oni su pritisnuti velikim sudskim sporovima ne samo sa radnicima već i sa drugim partnerima i izdvajaju stotine hiljada maraka na osnovu sudskih troškova i advokatskih angažmana, naglasio je Vukelić.
Šume su, dodaje on, pred kolapsom kao što je pred kolapsom i Elektroprivreda i ostali prirodni monopolisti u Republici Srpskoj. Vukelić napominje kako nikoga nije briga zbog toga osim građana koji se raspituju za stanje u ovim javnim preduzećima i radnika koji se bore za svaku zarađenu marku.
- Politička elita se bavi apstraktnim stvarima i problemima. Prave se kao da ovo ne postoji i kao da će se svi ovi minusi preko noći pretvoriti u pluseve. Kao da uopšte ne žive zajedno sa nama u Republici Srpskoj, zaključio je Vukelić.