Izvještaj Schmidta o BiH: Domaće vlasti umjesto reformi nude prijetnje

Schmidt/Damir Deljo
Schmidt pripremio sedmi izvještaj o našoj zemlji/ Damir Deljo
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Visoki predstavnik Christian Schmidt pripremio je sedmi izvještaj o našoj zemlji, koji pokriva period od 16. aprila do 15. oktobra ove godine, a koji će prezentovati Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija. Tu je i izvještaj Evropske komisije, koja objavljuje paket o proširenju, čiji su ključni dijelovi zapravo ocjene o napretku u reformama svake od zemalja koje su na putu prema članstvu u EU. A u našoj zemlji, kako sada stvari stoje, evropski put je opet u zapećku.

Podrivanje Ustavnog suda

U pogledu reformi i evropskih integracija u izvještajnom periodu došlo je do neuspjeha politike etničke pripadnosti, što je kulminiralo neusvajanjem Nacrta reformske agende u potpunosti, u skladu sa svih 113 zahtjeva Plana rasta.

- Posljedično, Bosna i Hercegovina je postala jedina zemlja u regionu koja je za sada izostavljena iz Plana rasta Evropske unije, a odgovornost je na domaćim političkim akterima. U međuvremenu, iskazana opredijeljenost vlade ka evropskim integracijama ostaje nepromijenjena. Lokalno vlasništvo nad procesom reformi će na kraju biti ključno za Bosnu i Hercegovinu da napreduje na svom putu ka evropskim integracijama, stoji u sedmom izvještaju visokog predstavnika Christiana Schmidta, a koji će prezentovati Vijeću sigurnosti UN-a.

Evropska komisija će u svom izvještaju još jednom pozvati Bosnu i Hercegovinu da “hitno provede ustavnu i izbornu reformu, kako bi osigurala da svi građani mogu efikasno ostvarivati svoja politička prava”, posebice da uskladi svoj ustav s presudom Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić - Finci. Haris Plakalo, generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH, smatra da su izvještaji veoma nepovoljni za našu državu, ali i da odražavaju stanje kakvo jeste u zemlji. Izvještaj Evropske komisije još jednom ukazuje na sve što smo propustili uraditi na evropskom putu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Nažalost, nakon marta i određenog napretka koji je postignut kada su u pitanju evropske integracije, došli smo u potpunu stagnaciju zbog lokalnih izbora, kampanje koja je bila okrenuta izbornom procesu u oktobru, ali i zbog drugih političkih nesuglasica koje preovladavaju u društveno-političkim odnosima i na taj način blokiraju evropske integracije, govori Plakalo.

Kada je u pitanju izvještaj Christiana Schmidta koji će podnijeti Vijeću sigurnosti UN-a, smatra da se on više referirao na generalne pojave unutar BiH od aprila do današnjeg datuma.

- I tu se navodi sve ono što je trenutno opterećavajući problem i okolnosti unutar BiH, od rušenja ustavnog poretka, nacionalističkih retorika, pozivanja na secesiju, obrazovnih planova, generalno odluka Ustavnog suda koje se ne poštivaju... I to je nešto što je obuhvaćeno globalno u ovom izvještaju visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, konstatuje Plakalo.

“Funkcionisanje demokratskih institucija podrivano je stalnim diskriminatornim elementima u ustavnom ustroju i stalnim kršenjem pravnog i ustavnog poretka od entiteta Republika Srpska, koji i dalje ne provodi odluke Ustavnog suda BiH, dovodeći u pitanje autoritet i integritet Suda”, piše u nacrtu izvještaja Evropske komisije.

- Sve u svemu, mislim da EU neće biti nimalo pasivna, već da ide u smjeru ok, imamo četiri-pet stvari koje trebamo odraditi, pa onda unutar toga idemo dalje. Po meni je to najbitnija poruka, pošto se ne fokusira na 14 prioriteta i unutar toga toliko i toliko stvari, već četiri stvari koje je potrebno odraditi, kaže za naš list Faris Kočan, profesor na Fakultetu društvenih nauka u Ljubljani.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Evropska komisija/

Izvještaji kao izvještaji su redovne aktivnosti i Delegacije EU i Evropske komisije i visokog predstavnika u BiH, napominje Plakalo, ali...

- Trebali bi svi da težimo tome da su ti izvještaji što pozitivniji kada su u pitanju procesi unutar BiH. Ipak, oni se prezentiraju na najvišem nivou, od Evropske komisije ili u slučaju gospodina Schmidta Vijeću sigurnosti UN-a i detektuju trenutne, važne probleme i nedostatke u procesima koji bi trebali da stave zemlju na neke tračnice napretka, govori Plakalo.

BiH je opet dobila smjernice, ali i olakšavajuće okolnosti koje treba da prati.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ako uporedimo sam izvještaj, odnosno sadržaj ta dva izvještaja, vidimo da je veliki problem na kakav način se promiču te državne institucije, na koji način se razmatra taj dejtonski okvir. U tom smislu, najvažnija poruka izvještaja je da je potrebno puno više dojma stavljati na kakav način će funkcionisati Republika Srpska i Federacija BiH između sebe da bi unaprijedile perspektivu BiH, poručuje Kočan.

Ono što je zapaženo u samom Schmidtovom izvještaju je i dio koji je posvećen rušenju kredibiliteta visokog predstavnika.

- U izvještajnom periodu nastavljeni su i izazovi vladajuće koalicije u institucijama na državnom nivou, posebno kada je riječ o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine i instituciji i mandatu visokog predstavnika. To uključuje prijetnje i huškačku retoriku, ali i radnje kojima se potkopava moj kredibilitet kao visokog predstavnika, a time i sposobnost da provedem svoj mandat. Ovakvim postupcima se direktno krši Aneks 10 Općeg okvirnog sporazuma za mir, koji nalaže punu saradnju strana u Sporazumu sa visokim predstavnikom, naveo je Schmidt.

Naši sagovornici smatraju da će visoki predstavnik sada dobiti još jaču podršku i vjetar u leđa.

- Vjerovatno može naići na još veću podršku Vijeća sigurnosti UN-a, jer je naveo očigledno kršenje Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir, odnosno nesaradnju sa visokim predstavnikom, ističe Plakalo i dodaje kako je to novina koja je inputirana u ovaj izvještaj.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Širenje dezinformacija

- Da li će to značiti neke nove sankcije ili korištenje novih bonskih ovlasti, to će pokazati vrijeme, smatra Plakalo.

Iz Evropske komisije konstatuju i da je stanje s medijima u BiH vrlo zabrinjavajuće, jer su novinari izloženi političkom pritisku, zastrašivanju i prijetnjama.

- Državni javni servis u ozbiljnoj je opasnosti od gašenja zbog višegodišnjeg uskraćivanja stabilnog finansiranja i dugotrajnih sudskih sporova na entitetskim sudovima. Parlament Federacije BiH od 2013. nije imenovao direktora niti popunio upražnjena mjesta u Upravnom odboru FTV-a, dok RTRS širi ruske dezinformacije. I dalje se prenosi signal kanala Russia Today uprkos tome što se zemlja pridružila sankcijama EU, dio je nacrta izvještaja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/SlsvEQJkytE?si=_hCxjKmT6VLPZpHi" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>