Izborni zakon RS-a usvojen, pa brže-bolje zaboravljen - "Stevandić je grubo obmanuo javnost"

Nenad stevandić NSRS/

Nenad Stevandić: Sa odborima trebamo vidjeti u kojoj smo fazi

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ustavni sud Republike Srpske utvrdio je prije dvadeset dana da izborni zakon RS-a ne vrijeđa vitalni nacionalni interes Bošnjaka, ali taj akt, uprkos tome, još nije stupio na snagu. Nakon odluke Ustavnog suda RS-a, izborni zakon je trebao potpisati predsjednik Republike Srpske, a objaviti Službeni glasnik, čime bi on i stupio na snagu. Ali, zakona nema.

Stvar procedure

Predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić rekao je za Oslobođenje da je izborni zakon Republike Srpske još u proceduri i da bi Ustavni sud ovih dana trebao da dostavi odluku Vijeća za vitalni nacionalni interes u vezi sa ovim zakonom.

- Pitanje izbornog zakona Republike Srpske stvar je procedure, a ne političkog mišljenja. Kada Ustavni sud Republike Srpske dostavi svoju odluku, onda sa skupštinskom Komisijom za ustavna pitanja i Zakonodavnim odborom treba da se vidi u kojoj smo fazi u vezi sa prijavom na izbore po “CIK zakonu” i da li ima prostora da se postupa po tom zakonu za izbore, rekao je Stevandić.

Poslanik Pokreta za pravdu i red u parlamentu Republike Srpske Nebojša Vukanović smatra da je Stevandić grubo obmanuo javnost. Vukanović tvrdi da je predsjednik NSRS-a već dobio odluku Ustavnog suda i da je čuva u ladici.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Stevandić je čekao da istekne rok za prijavu kandidata Centralnoj izbornoj komisiji BiH, a onda da pilatovski opere ruke i kaže da nisu mogli izaći na izbore, jer izborni zakon Republike Srpske nije mogao stupiti na snagu dok se čekala odluka Ustavnog suda RS-a. Zbog toga su poljubili ruku Schmidtu i legalizovali njegove odluke, rekao je Vukanović.

Novinar Đorđe Vujatović kaže za naš list da Narodna skupština Republike Srpske usvaja mnoge zakone koji se ne usvajaju da bi se provodili, nego da bi stranke na vlasti politički “potkusurivali”. Vujatović smatra da vlast u RS-u zna šta bi stupanje na snagu izbornog zakona značilo.

Taj zakon bi bio još jedan element za novu optužnicu protiv Dodika, smatra Vujatović

- Oni znaju do čega bi dovelo potpisivanje tog zakona i njegovo stupanje na snagu. Nema nikakve sumnje da bi pritisak na Milorada Dodika nakon toga bio još veći, kao što nema sumnje da bi vjerovatno došlo do novog kruga sankcija, smatra Vujatović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

On dodaje da bi morao da se mijenja cijeli set zakona, da bi izborni zakon RS-a stupio na snagu. Vujatović naglašava da bi morao da se mijenja čak i Ustav BiH, a to je u trenutnom poretku stvari nezamislivo.

- Izborni sistem BiH ne poznaje izbore u Republici Srpskoj, nego izbore u BiH. Da bismo došli do izbora u RS-u, mora da se mijenja Ustav BiH. Prosta većina ne postoji ni za daleko beznačajnije stvari, a kamoli za tako nešto važno kao što je Ustav. Do dogovora o tom pitanju sasvim sigurno neće doći, ističe Vujatović.

Preuzimanje uloge

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je u aprilu izborni zakon Republike Srpske koji predviđa da se na teritoriji ovog entiteta neće primjenjivati odredbe državnog Izbornog zakona, a koje se odnose na izbore za funkcije i pozicije u ovom entitetu.

Za izborni zakon Republike Srpske glasao je 51 poslanik vladajuće koalicije predvođene SNSD-om, 11 poslanika je bilo uzdržano, dok su četiri bila protiv. Zakon predviđa i da sljedeći lokalni izbori na teritoriji Republike Srpske budu organizovani i održani po entitetskom zakonu. Po ovom zakonu, ulogu Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIKBiH) u organizaciji budućih izbora u Republici Srpskoj preuzima Republička izborna komisija.