Izborna Pandorina kutija: CIK BiH u utrci sa vremenom, a političke opstrukcije već vrebaju

Simulacija glasanja, skeneri, optički skeneri, CIK BiH, izbori, moderne tehnologije/Anadolija/
Foto: Anadolija/Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine ulazi u utrku s vremenom kako bi implementirala biometrijsku identifikaciju birača i skeniranje glasačkih listića - tehnologije koje bi trebale unaprijediti sigurnost i transparentnost izbornog procesa na opštim izborima naredne godine.

CIK-u treba pomoć

Presudnu ulogu u omogućavanju ovog procesa odigrala je odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, kojom su CIK-u iz dobiti Centralne banke BiH osigurana sredstva od 112,5 miliona KM, nakon što državni budžet nije usvojen.

Iz CIK-a navode da su pod vremenskim pritiskom jer su tenderi, obuke i sigurnosne pripreme morali početi mnogo ranije.

- Na ovaj način ulazimo u veliki rizik i izazov, a ono što je za nas značajno je da se u ovaj posao pripreme uključe sve institucije koje mogu CIK-u pružiti pomoć, kazala je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ni dan-danas ne znamo šta se nalazi u onih 65 vreća na osnovu kojih je Milorad Dodik pobijedio

Državni poslanik Liste za pravdu i red Nenad Grković smatra da je ovo jedna od najboljih Schmidtovih odluka koje je donio, a koja je trebala biti i davno donesena.

- Da smo mi imali skenere na prošlim izborima, sigurno se ne bismo doveli u ovu situaciju i sigurno bi bila sasvim drugačija politička slika BiH. Ono što mene brine je, iako je gospodin Schmidt nametnuo neke odluke, to što znam da se sigurno SNSD i HDZ neće pomiriti s tim i da će pokušati na sve moguće načine da zaustave primjenu savremenih metoda u izbornom procesu. Tako me ne bi iznenadilo da naprave neku opstrukciju preko svojih ministara u Savjetu ministara, da izmisle neki razlog zbog kojeg se neće moći primijeniti nove tehnologije u izborima, kaže Grković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na izborima se uvode biometrijska identifikacija i skeniranje listića, te elektronski prenos rezultata, što bi trebalo ubrzati njihovu objavu

O tome da su se u javnosti pojavile tvrdnje kako su skeneri i druga oprema navodno već nabavljeni, Grković kaže da su netačne, “jer teško da bi ijedna ozbiljna firma unaprijed dala takvu opremu, toliko skupu, na povjerenje”.

- Tako da te tvrdnje SNSD-a i HDZ-a definitivno nisu tačne i sigurno će još biti izjava takvog tipa, gdje će pokušati na sve načine spriječiti uvođenje skenera u izborni proces. Očigledno im to mnogo smeta. Znate u prethodnom periodu na koji način je SNSD dolazio do svojih glasova. Sjetite se samo Doboja, gdje je jedna poslanica iz redova SNSD-a prisvojila 15.000 glasova. Ni dan-danas ne znamo šta se nalazi u onih 65 vreća na osnovu kojih je Milorad Dodik pobijedio na prethodnim opštim izborima, ističe Grković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Ceremonija uručenja i demonstracije opreme u okviru projekta "Autentifikacija birača i transmisija rezultata sa biračkog mjesta"/Senad Gubelić

Uručenje i demonstracija opreme u okviru projekta “Autentifikacija birača i transmisija rezultata sa biračkog mjesta”/Senad Gubelić

Bez dokaza

Milorad Kojić, državni poslanik SNSD-a, na špekulacije o tome da su skeneri već nabavljeni, kaže kako nema takvu informaciju.

- Ali, ako su tačni takvi navodi, postavlja se pitanje provođenja javne procedure, javne nabavke, bilo čega. Ako ste pokrenuli neku javnu nabavku i nabavili određene uređaje, a niste imali obezbjeđena sredstva, vi ste učinili krivično djelo. Također, ako ste nabavili mimo javne nabavke, opet ste učinili krivično djelo. Dakle, ovdje se očigledno žele da pokriju neke mutne radnje na ovaj način, kaže Kojić.

Dnevnik O kanala pogledajte u nastavku:

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja