Iz Mreže udruženja u FBiH "Moje pravo" poručuju Jonjiću: Ovo je najviši stepen bahatosti i bezobrazluka...

Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH/
Mjesecima su, ističu, upozoravali na manjkavosti Zakona
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je na sjednici održanoj u srijedu usvojio Prijedlog zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške osobama sa invaliditetom u FBiH. Iako se radi o krovnom zakonu, koji bi trebao da pruži alate za kvalitetnu zaštitu osoba sa invaliditetom, iz Mreže udruženja u FBiH "Moje pravo" navode da je prijedlog Zakona koji se našao pred zastupnicima, gori od nacrta koji je mjesecima bio na javnoj raspravi i kojim nisu bili zadovoljni.

Usvojenim prijedlogom, dodaju, osobe sa invaliditetom od 90 i 100 posto ponovo su suočene sa mogućim ograničenjima u isplati invalidnina i tuđe njege i pomoći.

- Vladi Federacije je Zakonom ostavljeno na volju da u svakom trenutku Odlukom može promijeniti fiksiranu visinu osnovice. U slučaju povećanja BDP-a i porasta potrošačkih cijena, Vlada ne mora donijeti odluku o povećanju osnovice za izračun primanja. Također, ukoliko u budžetu ne bude dovoljno novca za isplate mjesečnih primanja, ukupan iznos će biti raspodijeljen, a naknadne isplate razlike koja nedostaje u trenutku isplate, se neće vršiti, istakli su u saopćenju.

Iz Mreže udruženja u FBiH "Moje pravo" napominju da osobe sa invaliditetom od 60 do 80 posto i dalje ostaju van ovog Zakona, te naglašavaju da on "tretira samo osobe sa najtežim invaliditetom, pa samim tim ni naziv zakona ne odgovara stvarnom stanju".

- Vlada ovim prijedlogom planira da sprovede i verifikaciju rješenja o invaliditetu na šta će potrošiti 4,2 miliona KM narodnih para, a osobe sa invaliditetom i njihove porodice izložiti dodatnom maltretiranju da ko zna kome i ko zna po koji put dokazuju invaliditet, saopćili su.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Skrenuli su pažnju i na brojne druge manjkavosti Zakona na koje su mjesecima upozoravali.

- Na samoj sjednici Zastupničkog doma i pored mogućnosti po Poslovniku, kao i valjano upućenog zahtjeva dva dana prije sjednice, predstavniku Mreže nije bilo omogućeno da se obrati zastupnicima. U dva navrata naš predstavnik je to pokušao i na sjednici, međutim predsjedavajući Dragan Mioković za ove zahtjeve nije imao razumijevanja.

Zato je omogućeno činovniku Federalnog ministarstva rada i socijalne politike Dobrici Jonjiću da, pravdajući ovako loš zakon, zgrozi čitavu populaciju od skoro 50.000 osoba sa najtežim invaliditetom izjavom kako bi povećanjem invalidnina i tuđe njege i pomoći bile vezane ruke Vladi da poveća cijenu rada i time, kako je rekao spriječi dalji odljev mladih ljudi iz naše države.

Ovakvo nametanje nepostojeće krivice osobama sa invaliditetom i obilježavanje naše populacije sramotno je i predstavlja najviši stupanj bahatosti i bezobrazuka koji je neko mogao pokazati prema nama i našim porodicama, naveli su u saopćenju.

Od Vlade Federacije BiH traže da se očituje u odnosu na ovu izjavu i jasno i decidno saopći javnosti, da li je to njen zvaničan stav.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ovim prijedlogom Zakona jasna je namjera Vlade da brojne aspekte u ostvarivanju prava OSI prebaci na kantone bez nametnute obaveze, bez bilo kakvih rokova i prijedloga rješenja, kao i bez ideje kako prevazići nejednak ekonomski potencijal i snagu kantona, što će OSI dovesti u situaciju da stepen ostvarivanja prava zavisi od toga koliko je kanton ekonomski jak. Ovaj prijedlog Zakona još se nije našao pred delegatima u Domu naroda Parlamenta FBiH. Ovim putem pozivamo delegate Doma naroda Parlamenta Federacije BiH da NE PODRŽE OVAKAV PRIJEDLOG ZAKONA!

Nivo uspjeha jednog društva ogleda se u tome u kojoj mjeri brine o najugroženijima u tom društvu. Ovakvim zakonom šalje se poruka da OSI i dalje jesu na dnu ljestvice preživljavanja u Federaciji BiH. Na to ne želimo da pristanemo! MI NIKADA ODUSTATI NEĆEMO!!!, saopćeno je iz Mreže udruženja u FBiH "Moje pravo".