Iz IDDEEA-e pojasnili šta za građane BiH znače nova pravila ulaska u Schengen

gužva granica ilustracija/
Nova pravila EU/Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) saopćila je ranije danas da će Evropska unija, od 10. novembra ove godine, početi sa radom na novom sistemu ulaska i izlaska u zemlje šengenskog prostora.

Glavne izmjene uključuju uvođenje sistema "Entry/Exit System (EES)" i "European Travel Information and Authorisation System (ETIAS)". Ove izmjene odnose se i na Bosnu i Hercegovinu, te će se, kako je u saopćenju navedeno, od putnika na granici zahtijevati da dostave biometrijske podatke - otiske prstiju i fotografiju lica.

Ostalo je nejasno kako će praktično izgledati prelazak granice, pri ulasku u Schengen, te da li će se biometrijski podaci povlačiti iz već postojećih ličnih dokumenata, te smo objašnjenje tražili od IDDEEA-e.

- Nova pravila koja propisuje EU vezano za Entry/Exit System (EES) navode da će se prilikom prvog prelaska granice za državljane zemalja koje nisu članice Evropske unije, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, uzimati biometrijski podaci poput otiska prstiju i fotografija lica na samom graničnom prelazu a koji se unose u EES. Međutim, to onda eliminiše potrebu unošenja pečata u putne isprave, pojasnili su iz IDDEEA-e.

Naglasili su i da će svi građani BiH, koji posjeduju važeću putnu BiH, bez ikakvih problema moći prelaziti granicu i kada nova pravila stupe na snagu. Također, naglašavaju i da će oni građani BiH koji posjeduju putne isprave posljednje generacije s kompletnom biometrijom, moći koristiti nove tehnologije koje se najavljuju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Evropska unija planira uspostaviti EES sistem do 10. novembra ove godine, dok će ETIAS sistem postati operativan polovinom 2025. godine.

- Razlika je u tome da će putnici morati podnijeti zahtjev za odobrenje putovanja u ETIAS-u znatno prije početka putovanja u Evropu i ovaj sistem ne prikuplja biometrijske podatke, dok se registracija u EES-u odvija na vanjskoj granici zemalja koje će uvesti ovaj sistem a uzima biometrijske podatke prilikom prvog prelaska granice, naglašavaju iz IDDEEA-e.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja