IUS ugostio pakistansku vojnu delegaciju: „Pakistan zauzima posebno mjesto u našim srcima"

Posjeta delegacije Pakistana/
Internacionalni univerzitet u Sarajevu (IUS) danas je ugostio delegaciju Nacionalnog Univerziteta za Odbranu iz Islamske Republike Pakistan, predvođenu brigadnim generalom Oružanih snaga IR Pakistan, Bakhti Baidarom Wali Lonom. Domaćini posjete bili su prorektor IUS-a Tarik Namas i doc. dr. Hamza Preljević, koordinator studijskog programa Političkih nauka i međunarodnih odnosa i direktor Centra za balkanske studije.
U svom pozdravnom govoru, dr. Preljević je izrazio iskrenu zahvalnost Pakistanu, prisjećajući se njegove dosljedne podrške Bosni i Hercegovini tokom i nakon rata 1990-ih. „Pakistan, kao bratska zemlja, zauzima posebno mjesto u našim srcima. Nikada nećemo zaboraviti podršku koju ste pružili Bosni i njenim građanima u našim najtežim trenucima“, rekao je. Moderirajući sesiju, Preljević je povukao paralele između geopolitičkih izazova s kojima se suočavaju obje zemlje, osudivši agresiju na Pakistan i ističući zajedničko iskustvo suočavanja s vanjskim pritiscima uprkos naporima da se normalizuju regionalni odnosi.
Preljević je dao kratak historijski pregled postratne putanje Bosne i Hercegovine, podsjetivši na razorni rat nakon proglašenja nezavisnosti i pristupanja Ujedinjenim nacijama 1992. godine. Naglasio je teške zločine počinjene tokom rata i izazove koje donosi kompleksna politička struktura uspostavljena Dejtonskim mirovnim sporazumom, kao i značaj članstva u NATO-u koje, kako je rekao, „pruža prijeko potrebne sigurnosne garancije u krhkom i nepredvidivom regionalnom kontekstu“.
Akademsko predstavljanje nastavilo se izlaganjima profesora IUS-a. Prof. dr. Mirsad Karić iznio je detaljan pregled političkog i ustavnog sistema BiH, ističući složenost i izazove trenutnog institucionalnog uređenja. Objasnio je kako je Dejtonski sporazum uspostavio decentraliziranu strukturu s dva entiteta, deset kantona i Brčko distriktom, ukazavši na teškoće u upravljanju, donošenju odluka i reformama, kao i na česte političke blokade izazvane etnonacionalnim vetima.
Doc. dr. Mirza Ljubović fokusirao se na pitanje secesionizma i osporavanu prirodu prava na samoopredjeljenje u ustavnom okviru BiH, naglasivši da takav diskurs predstavlja prijetnju suverenitetu i teritorijalnom integritetu zemlje, dok doc. dr. Jahja Muhasilović analizirao je širi geopolitički kontekst Zapadnog Balkana, ističući rastući utjecaj Rusije i Kine, ali i potrebu za jačanjem odnosa s NATO-om, EU-om i prijateljskim Pakistanom.
Prof. dr. Mehmed Ganić govorio je o ekonomskoj situaciji BiH, naglašavajući strukturne slabosti, poput visoke nezaposlenosti i odliva mozgova, ali i potencijal za rast u sektorima kao što su turizam, energetika i digitalne inovacije, ukazujući na važnost jačanja ekonomske otpornosti u sigurnosno i politički neizvjesnom okruženju.