Istraživač upozorava: Već neko vrijeme se ide ka kiprizaciji BiH, postavio bih sljedeća pitanja

Georgio Konstandi, gost uvodničar na sesiji nezavisnih intelektuaca Krug 99 u Sarajevu 13. aprila 2025./Amer Kajmović/fena
Foto: Amer Kajmović/Fena/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bosna i Hercegovina preživljava ponovno egzistencijalnu krizu koja zahtijeva da dovodimo u pitanje pristup političara situaciji, izjavio je Georgio Konstandi, gost uvodničar na današnjoj sesiji nezavisnih intelektuaca „Krug 99“ u Sarajevu.

- S moje strane, postavio bih sljedeća pitanja: 'Koje su najopasnije zablude u današnjem političkom diskursu o krizi u BiH, koje sve češće vezuju bosanskohercegovačko društvo u gordijev čvor? Mislim da je krajnje vrijeme da bacimo svjetlo na dugotrajno preklapanje secesionističkih projekata u BiH i na Kipru radi izbjegavanja istih grešaka i katastrofalnih posljedica – rekao je Konstandi čija tema na sesiji "Kruga 99" je bila "Da li državni akteri Bosne i Hercegovine vode zemlju ka kiprizaciji?".

Izrazio je zabrinutost zbog osjećaja koji ga već neko vrijeme prati da Bosna i Hercegovina ide putem tzv. kiprizacije, što je proces kad država formalno zadržava suverenitet, simbole, himnu, zastavu, mapu, međunarodno priznanje, a na terenu faktički više ne postoji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Napominjući da on dolazi iz države koja je taj put već prošla, Konstandi ističe da je Kipar danas faktički podijeljena država u Evropi, a formalno važi za suverenu i jedinstvenu. Međunarodna zajednica svake godine iznova ponavlja podršku integritetu Republike Kipar, ali realnost na terenu ostaje ista - sjeverni dio ostrva je van kontrole legalnih institucija, pod političkom i vojnom podrškom Turske, dodao je.

- Podjela nije nastala preko noći već kroz dugotrajni proces oklijevanja, nečinjenja i iluzije da će neko drugi riješiti naše unutrašnje probleme. Vidim tu istu tendenciju u današnjem političkom diskursu Bosne i Hercegovine: politički akteri koji bi trebalo da brane ustavni poredak često se kriju iza fraza o evropskom putu koristeći ih kao izgovor za izbjegavanje odgovornosti. Govore o sigurnosti, pravdi, ljudskim pravima, a u stvarnosti oklijevaju da djeluju u ključnim trenucima. Nameće se pitanje - na osnovu kojih dokaza vjeruju da će evropski put sam po sebi spriječiti raspad države ako njeni organi nisu spremni da djeluju? - rekao je uvodničar na današnjoj sesiji "Kruga 99".

Kao istraživač, imao je priliku, kaže, da čita transkripte sjednica Narodne skupštine Repuplike Srpske iz devedesetih godina i tada je prvi put vidio historijsku vezu između projekta RS-a i podjele Kipra.

Bio je zatečen kad su lideri SDS-a, posebno Radovan Karadžić, spominjali Kipar ne samo kao primjer podjele već kao inspiraciju, govoreći da je to primjer koji treba slijediti i o tome kako provesti projekat u BiH na osnovu onoga što se desilo na Kipru, rekao je Konstandi.

Obećanja da će ulazak u Evropsku uniju donijeti stabilnost Republici Kipar bila su najveća zabluda u koju je tamošnji narod vjerovao.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Evropsko članstvo i faktička podjela nisu međusobno isključivi, a nama nisu to rekli prije 20 godina - zaključio je.

Stoga on postavlja pitanje državnim akterima u BiH - da li zaista vjeruju da će neko drugi sačuvati Bosnu i Hercegovinu ako njeni lideri i institucije ne učine to sami?

- Ako zaista vjerujete u evropsku pomoć, molim vas pokažite konkretne dokaze, a ako ne vjerujete, vrijeme je da prestanemo glumiti pragmatizam i počnemo djelovati odgovorno - njegove su riječi.

U suprotnom, rizik je da Bosna i Hercegovina jednog dana postane još jedna država koja postoji samo 'na papiru', zaključio je.